Цикорій – чудова альтернатива кавi. Не містить кофеїну, а значить, дозволенні до вживання гіпертонікам. Допомагає при багатьох проблемах зі здоров’ям, покращує зовнiшнiй вигдяд, прискорює схуднення.
Користь цикорію відома вже давно. Він містить вітаміни і мікроелементи: аскорбінова кислота зміцнює імунітет, є сильним антиоксидантом; вітамін А перешкоджає пошкодженню клітин організму вільними радикалами, важливий для зору; пантотенова кислота покращує регенерацію шкіри; піридоксин бере участь в обміну речовин; фолієва кислота важлива для кровотворення; вітамін К знижує кровоточивість; калій і магній – необхідні для функціонування серцевого м’яза; кальцій зміцнює кістки; залізо сприяє утворенню гемоглобіну.
Цикорій також містить інулін -природний полісахарид, природний пробіотик. Інулін сприяє розмноженню корисних бактерій, підтримує баланс кишкової мікрофлори. Ще він діє як клітковина, стимулюючи перистальтику кишечника, підвищує опірність організму до простудних захворювань, відновлює кислотно-лужний баланс.
Сприяє цикорій і регулюванню рівня цукру в крові. Глікемічний індекс напою з цикорію становить 30 одиниць, його рекомендується пити людям з цукровим діабетом. Інулін регулює рівень цукру в крові, запобігає його різким стрибкам. До того ж у людей з діабетом нерідко підвищений артеріальний тиск, тому цікорієвий напій – прекрасна альтернатива кави.
Завдяки відсутності кофеїну і вмісту інуліну продукт чинить регулюючу дію на нервову систему. Люди, яким складно прокидатися вранці, можуть пити його замість кави. При цьому немає потреби побоюватися, що підвищиться тиск або почне боліти голова.
Для приготування напоїв використовують корінь цикорію звичайного. Це висока рослина з блакитними квітками, кореневище його досягає метрової довжини. Вживати рослину можна у будь-якому вигляді – свіжий натертий корінь, порошок, рідкий екстракт. Найкорисніший – свіжий або сушений корінь, який не зазнав термічної обробки. Однак напій з нього не матиме аромату кави.
При надмірній збудливості цикорій заспокоює. Неміцний відвар можна пити на ніч перед сном. Молоко і мед, додані у відвар, допоможуть швидше заснути.
Класичний відвар для внутрішнього і зовнішнього застосування – 20 грамів подрібнених корінців на 500 мл води. Варити на середньому вогні 10 хвилин. При хворобах печінки і жовчного міхура – стимулює відтік жовчі, має протизапальну дію. Приймають по половині склянки відвару вранці. Курс лікування – місяць.
При хронічному панкреатиті приймають по склянці відвару вранці. Курс лікування – місяць. Z Щоб приготувати настій, 20 г подрібнених корінців заливають літром окропу. Настоюють 2 години, потім проціджують.
Захворювання серця і судин.
Перешкоджає утворенню холестеринових бляшок, знижує тиск. П’ють по склянці настою вранці. Курс лікування – три місяці.
У лікуванні деяких шкірних захворювань використовують настоянку цикорію. Чайну ложку тертого кореня заливають склянкою горілки. Настоюють тиждень. Обробляють вражені місця при екземі, дерматитах.
Напій з цикорію. Свіжі корені миють, сушать, ріжуть на невеликі шматочки. Потім обсмажують на сковороді, постійно помішуючи. Шматочки повинні стати повністю коричневими. Обсмажені корінці подрібнюють в кавомолці. Отриманий порошок використовують для приготування кави. На чашку води знадобиться ложка порошку. Його заварюють окропом і настоюють 5-7 хвилин. Другий варіант – зварити в турці, як звичайну каву. Щоб прибрати гіркуватий присмак, слід пити цикорій з молоком. Також його можна розбавляти медом, додавати корицю, гвоздику.
Зниження ваги досягається за рахунок роботи інуліну, що регулює травлення, і м’якого проносного ефекту. Щоб позбутися від зайвих кілограмів, слід приймати цикорі-євий відвар: 1 ст. л. свіжого кореня, натертого на тертці, залити 500 мл води, довести до кипіння і проварити на середньому вогні 10 хвилин. Процідити, пити по півсклянки тричі на день перед їдою. Тривалість прийому – не менше місяця.
Як зберігати цикорій?
На полицях магазинів можна зустріти багато сортів цикорію. Але користь принесе не кожен продукт, а неякісний може навіть завдати шкоди. Порошок схильний до дії вологи, тому пачка повинна мати металізований захисний шар, у середині не має бути грудочок.
Крім обсмаженого цикорію, недавно з’явився сублімований. При його виготовленні застосовують менш високі температури. Це означає, що зберігається більша кількість інуліну і вітамінів. Такий продукт корисніший. Також є варіанти цикорію з різними добавками: цикорій зі стевією – корисний для діабетиків; з чорницею – корисний для зору; з ягодами шипшини – корисний при хворобах жовчного міхура.
Цикорій можна заготовити самостійно. Коріння треба заготовлювати ранньою весною або в кінці жовтня. Оскільки кореневище має велику довжину, його доведеться викопувати лопатою. Потім кореневище очищають від землі, миють і просушують. Сушка закінчена, якщо кореневище легко зламати. Зберігають сушені корені в прохолодному сухому місці. Термін їх зберігання -3 роки. Також можна відразу подрібнити кореневища, але порошок зберігається всього один рік.