Газета "ЗОРЯ"

ЧОМУ ПІСЛЯ ЗАСТУДИ «БАРАХЛИТЬ» СЕРЦЕ

Якщо у вас після перенесеної застуди або пневмонії з’явилися біль у грудях, слабкість і задишка – це можуть бути симптоми запалення навколосерцевої сумки. Чому воно виникає, кому загрожує та як лікується, розповіла терапевт вищої А категорії Сніжана ЛЯШУК.

Гострий, хронічний чи вроджений

– Перикардит – це запальне ураження перикарда – зовнішньої оболонки серця, яка оточує орган, утримуючи його на місці й допомагаючи функціонувати. Перикардит буває гострий і хронічний, в основному він виникає не як самостійна недуга, а як наслідок інших перенесених захворювань (від інфекцій – до травм). Вроджені патології перикарда зустрічаються нечасто.
Хвороба проявляється утворенням спайок і/або накопиченням рідини в порожнині перикарда, що ускладнює роботу серця. Перикардит може виникнути у хворих різного віку, чоловіки і жінки страждають від нього в рівній мірі.

Причини проблеми

Запалення в перикарді може бути інфекційного та неінфекційного характеру. Найчастіше патологія розвивається як ускладнення ревматизму або туберкульозу. Але спровокувати проблеми з навколосерцевою сумкою здатні також вірусні захворювання (ОРВІ, грип, кір), грибкові ураження, алергія, пневмонія, хвороби крові та серця (інфаркт міокарда, міокардит, ендокардит). Крім того, викликати перикардит можуть порушення обміну речовин (уремія, подагра, ниркова недостатність), пухлини, травми грудей, вплив на організм токсинів або радіації, тривалий прийом деяких ліків.
Але найчастіше причина розвитку недуги лишається невстановленою, така форма захворювання називається ідіо-патичною.

Тривожні симптоми

Симптоматика перикардиту залежить від його форми та ступеня запалення. Найбільш поширені загальні симптоми включають в себе печіння, тяжкість і постійний біль у грудях (може бути гострий, інтенсивний або слабкий, відчуватися в ділянці серця або віддавати в шию, лопатку, ліве плече, руку). Больові відчуття зазвичай посилюються при глибокому диханні, кашлі, ковтанні та в положенні лежачи, а зменшуються в положенні сидячи й при нахилі вперед. Крім того, пацієнт скаржиться на слабкість, задишку, запаморочення, може підвищитися температура тіла, виникнути сухий непродуктивний кашель.

При хронічній формі (якщо захворювання триває більше 6 місяців) симптоми зазвичай виражені не так яскраво й включають відчуття здавлювання в ділянці серця, загальну слабкість, підвищену стомлюваність, появу задишки при фізичних навантаженнях, набряклість обличчя та ніг.

Діагностика та лікування

– Якщо у вас виникли кілька з тривожних ознак, не зволікайте з візитом до сімейного лікаря або кардіолога. Діагностика гострого перикардиту при характерних симптомах нескладна. Але зазвичай лікар також призначає ряд обстежень: аналіз крові й сечі, електрокардіограму, ехо-кардіограму, рентген грудної клітки. Іноді рекомендовані КТ або МРТ серця, пункція та біопсія перикарда.

Схема лікування залежить від причини захворювання та його клінічної форми. Так, при гострому або травматичному перикардиті хворому рекомендовано постільний режим, при хронічному – достатньо обмежити фізичну активність. Загалом терапія патології включає знеболюючі та протизапальні препарати, вітамінні комплекси, магній, калій, іноді – антибіотики, глюкокортикоїди, сечогінні та противірусні засоби.
У деяких випадках (при загрозі розвитку ускладнень) необхідно хірургічне втручання, дренування перикарда.
При адекватно підібраній терапії прогноз сприятливий, одужання настає в термін від місяця до трьох. Профілактичні заходи щодо виникнення вторинного перикарда полягають у регулярному обстеженні серця, своєчасному лікуванні інфекційних захворювань, помірній фізичній активності та здоровому способі життя.

ДІЄТА ТА НАРОДНІ ЗАСОБИ
При лікуванні та для профілактики перикардиту важливо дотримуватися дієтичних рекомендацій, обмежити споживання солі та відмовитися від фаст-фуду. Рекомендовано їсти нежирне м’ясо й птицю (яловичина, кролик, індичка, курка) у відварному або запеченому вигляді, вегетаріанські супи, зелень, сирі або відварені овочі (але не захоплюйтесь картоплею й білокачанною капустою), гарбуз (у будь-якому вигляді), каші, яйця, нежирну молочку, горіхи, курагу.
З народних засобів застосовуються гранатовий сік і настій шипшини, який особливо корисний при перикардиті, що виник як ускладнення застуди, грипу або пневмонії. Чайну ложку подрібнених плодів шипшини помістіть у термос, залийте 0,5 л окропу та настоюйте 8-10 годин. У настій додайте столову ложку меду й процідіть. Пийте як чай по півсклянки тричі на день, курс – мінімум 2 тижні.

Ірина КАДЧЕНКО