Газета "ЗОРЯ"

БОРОДАВКИ: ВИДАЛИТИ НЕ МОЖНА ЗАЛИШИТИ

Згідно з даними медичної статистики, з проблемою бородавок стикається кожна 10-а людина на планеті. Ці шкірні новоутворення зазвичай безболісні, але завдають великого психологічного дискомфорту, тому не дивно, що їх прагнуть якнайскоріше позбутися. Чому виникають бородавки і як з ними ефективно боротися, розповів лікар-дерматовенеролог Микита АГАФОНОВ.

Винні не жаби, а вірус

З бородавками у людей пов’язана безліч забобонів, наприклад, що проблеми зі шкірою виникають, якщо потримати у руках… жабу. Насправді, бородавки — це в основному доброякісні новоутворення шкіри, в появі яких винен вірус папіломи людини (ВПЛ). Носієм його є майже кожна друга особа. Заразитися цим вірусом дуже легко — він передається статевим і побутовим шляхом, при «шкірному» контакті з носієм ВПЛ (заразним може бути навіть рукостискання), через предмети особистої гігієни, поручні громадського транспорту, дверні ручки, вологі поверхні (у басейні, лазні, спортзалі). Проникненню інфекції сприяють пошкодження шкіри: садна, подряпини, порізи, а також підвищена пітливість окремих ділянок тіла (пахви, долоні, ступні).

Вірус місяцями без-симптомно «дрімає» в клітинах організму, але при зниженні імунітету дає про себе знати таким малоприємним явищем, як бородавки. Факторами ризику для їх виникнення може стати стрес, невроз, наявність вогнищ недолі-кованої інфекції (карієс, тонзиліт), хронічні захворювання шкіри (екзема, псоріаз).

Бородавки бувають різні

Залежно від різновиду ВПЛ (а всього існує понад 150 підтипів вірусу) бородавки теж бувають різними.

Найпоширеніші — звичайні (прості, вульгарні) бородавки. Найчастіше вони мають вигляд невеликого щільного округлого вузлика з нерівною шорсткою поверхнею. Улюблені місця появи таких бородавок — пальці, лікті, коліна і голова. Загалом вони більш поширені на ділянках, де шкіра періодично травмується.

НАРОД ПРОТИ БОРОДАВОК

Боротися з бородавками можна і в домашніх умовах – для цього випускаються різні мазі, пластирі й лосьйони, як правило, на основі саліцилової кислоти і рослинних екстрактів. Ефективні й народні засоби (яблучний оцет, сік чистотілу, каланхое, часнику, кульбаби, сирої картоплі) або гіпноз. Нерідко бородавки проходять і самі по собі після усунення факторів ризику та відновлення імунної системи.

Але не намагайтеся самостійно видаляти бородавки на обличчі, шиї, грудях і в ділянці статевих органів. Не чіпайте травмовані, запалені або хворобливі новоутворення.

Часто зустрічаються і підошовні бородавки, які виникають на стопах у місцях постійного тертя, через пітливість ніг, незручне взуття. Вони більш плоскі, щільні, зовні нагадують мозоль і, як правило, болючі, легко травмуються і запалюються.

Також бородавки бувають ниткоподібні (тонкі й довгі нарости, утворюються зазвичай на обличчі), плоскі (дрібні, гладкі, з’являються групами) і гострі (кондиломи) дрібні рожеві вузлики, вражають зовнішні статеві органи).

Як лікувати -підкаже лікар

Діагностика бородавок нескладна — лікарю-дерматовенерологу зазвичай достатньо візуального огляду. Але іноді потрібні додаткові обстеження (кольпоскопія, біопсія). Водночас перед лікуванням шкірного новоутворення краще проконсультуватися з фахівцем, щоб переконатися, що це саме бородавка. Обов’язково потрібна консультація лікаря, якщо бородавка змінює свою форму, колір або розмір; кількість новоутворень постійно збільшується, вони стають болючими.

Видалення бородавок — це стандартна процедура, доступна в більшості поліклінік. Існує кілька популярних методів, який з них вибрати — підкаже лікар залежно від виду і локалізації бородавок. Має значення також вік пацієнта і наявність у нього супутніх захворювань. Найчастіше ефективно позбутися від бородавок допомагає кріодеструкція (заморожування новоутворень рідким азотом), електрична або лазерна коагуляція (вплив на бородавку розрядом електричного струму або лазерним променем). Ці методи можуть використовуватися самостійно або доповнювати один одного.

Специфічної профілактики бородавок немає. Щоб звести до мінімуму ризик їх появи, уникайте прямого контакту з людьми, що мають зовнішні прояви ВПЛ, і всіляко підвищуйте захисні сили організму (повноцінно харчуйтеся, займайтеся спортом, лікуйте хронічні захворювання, приймайте вітаміни). Важливо також доглядати за шкірою, носити зручний одяг і взуття, дотримуватися правил особистої гігієни.

Ірина КАДЧЕНКО