ІД 26 БЕРЕЗНЯ ВОЄННИЙ СТАН В УКРАЇНІ ПОДОВЖЕНО ЩЕ НА МІСЯЦЬ
Відповідний указ Президент України Володимир Зеленський підписав у неділю.
Згідно з документом термін дії воєнного стану в Україні продовжується з 05.30 26 березня терміном на 30 діб.
Закон про воєнний стан передбачає, що на території України можуть запроваджуватися: обов’язковий трудовий обов’язок; відчуження особистого майна; обмеження на пересування; комендантська година; заборона на торгівлю зброєю та алкоголем; заборона на масові заходи та страйки; обмеження роботи засобів зв’язку та інтернету; заборона військовозобов’язаним змінювати місце проживання.
РАДА УХВАЛИЛА НИЗКУ ВАЖЛИВИХ ЗАКОНІВ
Серед них ті, які мають вплинути на подальший перебіг війни
Збільшення бюджету українській армії
Новий закон збільшує видатки за спеціальним фондом державного бюджету на 67,6 млрд грн кредитних коштів, залучених державою від уряду Великої Британії. В бюджетних періодах здійснюватиметься обслуговування і погашення залученого кредиту, обсяг якого становить 1,7 млрд фунтів стерлінгів.
Також закон обмежує використання коштів з дорожнього фонду. Передусім їх витрачатимуть на боргові виплати держави, оборону, розвиток мережі та утримання доріг.
Зарплати освітянам та стипендії студентам
Народні депутати схвалили й законопроект № 7133. Він передбачає державні гарантії на роботу та зарплату освітянам, виплату стипендій та надання гуртожитків студентам.
Відтепер держава також гарантує місця у гуртожитку та у разі потреби забезпечення харчуванням. Цим мають опікуватися Військово-цивільні адміністрації, органи місцевого самоврядування, а також громадські об’єднання й волонтерські організації.
Добровольців Тероборони прирівняли до ветеранів війни
Народні депутати внесли зміни до закону №7151 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», прирівнявши добровольців Територіальної оборони до ветеранів війни. До переліку ветеранів війни та членів сімей загиблих додали тих, хто воював у 2014 році та воює зараз — у 2022-му.
«Внести до пункту 19 частини першої статті 6 та пункту 11 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зміни, якими добровольців Сил територіальної оборони Збройних сил України визнаватимуться учасниками бойових дій та особами з інвалідністю внаслідок війни», – йдеться в документі.
Дозволено використовувати кошти з арештованих рахунків
Верховна Рада ухвалила законопроект, що передбачає дозвіл на користування коштами з арештованих рахунків. Це рішення означає, що тимчасово на період воєнного стану люди зможуть використовувати кошти зі своїх рахунків, на які державна виконавча служба наклала арешт.
Однак є єдина умова — аби сума стягнення не перевищувала 100 тисяч гривень. Юридичні особи-боржники зможуть використати арештовані рахунки на виплати працівникам — до п’яти мінімальних зарплат на місяць на одного співробітника.
Можна воювати тим, кому обрано запобіжний захід
Парламент ухвалив закон, який скасовує запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для тих, хто має бажання долучитися до військової служби та воювати проти ворога.
Як йдеться у пояснювальній записці, це дозволить доукомплектувати армію України та інші військові формування для боротьби з агресором. Люди, яких не тримають під вартою на час слідства і яким обраний інший запобіжний захід, отримають змогу звернутися до прокурора для призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до закону це не стосується людей, яких підозрюють у злочинах проти національної безпеки України, та тяжких злочинів.
Олесь ФІЛІМОНОВ