Постанова Верховної Ради про скорочення кількості районів викликала обурення мешканців Дніпропетровської області.
У Першотравенську з протестом проти перекроювання Західного Донбасу люди вийшли на вулиці. Право людей брати участь в обговоренні й бути почутими при визначенні меж своїх районів повністю підтримує «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ».
«Непродуманою адмінреформою влада тільки викличе хаос та ускладнить і без того нелегке життя людей на місцях, – зазначає Геннадій ГУФМАН, лідер «ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ – ЗА ЖИТТЯ» у Дніпропетровській області. – При цьому влада вирішила збільшити райони директивно і демонстративно, не звертаючи увагу на думку людей на місцях. Ламати райони, не завершивши створення ОТГ і не запитавши на місцевих референдумах, що з цього приводу думають мешканці, – злочин. Сьогодні люди можуть, об’єднуючись, висловити своє обурення, невдоволення і свої побажання, а завтра у нас всіх є простий і зрозумілий варіант – зробити правильний вибір, поки у нас ще зовсім не забрали останнє, що лишилося – можливість проголосувати».
Нагадаємо, в результаті такого рішення парламенту в Дніпропетровській області тепер буде 7 районів замість 22.
Ми поспілкувалися з представниками районної влади та парторганізацій «ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ – ЗА ЖИТТЯ» Дніпропетровщини, щоб з’ясувати, як процес об’єднання районів позначиться на житті місцевого населення.
Валентин АНТИПОВ, депутат Дніпропетровської облради:
– Спочатку жителям Первомайська, Петропавлівського і Межів-ського районів пропонували увійти до складу Павлоградського району, і таке об’єднання було повністю виправданим і всіх влаштовувало. Адже ці регіони становлять Західний Донбас. Але в якийсь момент, незрозуміло за яким принципом, виникла ідея приєднати ці території до Синельників-ського району. Що зовсім нелогічно, адже вони абсолютно не збігаються за менталітетом, по-друге вони не стикаються ні за інфраструктурою, ні за логістикою (50 км до Павлограда проти 180 км до Синельникового).
Перекроїли весь Західний Донбас, який умовно завжди був закріплений за Павлоградським районом. А головне, що це було зроблено без відома людей. У підсумку – шквал обурення, люди вийшли на акцію протесту, звернулися до адміністрації, але місцева влада і нардепи відмовчуються. Народ повстав, щоб їх почули та внесли зміни до постанови Верховної Ради й повернули початкове положення, включивши їх до Павлоградського району.
Ірина СИМОНЕНКО, представник ПП «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ» у Васильківському районі, депутат Васильківської ОТГ:
-У нас усі проти. Люди обурені. Обговорювали це питання на сесії і з самого початку всі депутати одноголосно були проти. Це укрупнення абсолютно не доцільно. Адже є дуже багато питань, які вирішуються тільки в райцентрі. Проте туди ж тепер не доїхати. Дороги такі, що їх, можна сказати, немає. Транспортного сполучення немає. А є такі села, як наприклад, Новоандріївка, від яких до нового райцентру – Синельникового – понад 100 км.
Але нас ніхто не запитав. Про людей якраз ті, хто голосував за це укрупнення, і не думають.
Олена БОРЕЦЬ, керівник П’ятихатської районної організації ПП «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ»:
– Люди незадоволені. Питання скорочення кількості районів обговорювалося ще до прийняття цієї постанови – і з людьми, і з нашим активом партії ОПЗЖ, і з депутатським корпусом П’ятихатської райради. Одноголосно висловлювалися, щоб нас віднесли не до Кам’янського, а до Кривого Рогу. І зверталися, і листи писали наверх, але думки
мешканців району ніхто не почув. Нас поставили перед фактом – лише до Кам’янського.
А ми ж не просто так, не зі шкідливості, тут багато різних моментів враховувалося. Перше – у Кам’янське далі добиратися. Друге – дороги там набагато гірші. Третє – медицина. Сьогодні до лікарів усі їдуть або в Дніпро, або в Кривий Ріг. Раніше ми (районна влада) самі вирішували, куди везти людей, в яку лікарню, в основному, це був Кривий Ріг. Нас там знали, зустрічали і надавали допомогу в числі перших, а зараз зможемо тільки в Кам’янське. Як добиратися, куди добиратися, як будуть обслуговувати хворих, хто буде обслуговувати? А якщо з дітками маленькими, а якщо термінові операції? Як по такій дорозі, якщо з П’ятихаток дві з половиною години їхати? Поки доставлять, людина 10 разів помре. До Кривого Рогу хоч півтори години їхати, та й дорога хороша.
Ще одне питання – незрозуміло, як тепер будуть перераховуватися гроші. Що буде виділятися на район? Якісь крихти! Все на знищення і на розвал направлено, а не на щось позитивне.
Сергій ЯКИМЕНКО, активіст Верхньодніпровської районної організації ПП «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА -ЗА ЖИТТЯ», депутат Верхньодніпровської райради:
– Якось незрозуміло пішла ця адмінреформа. Говорячи з точки зору історичної та політичної, то раніше наша Дніпропетровська область складалася з двох повітів: Катеринославського – з центром відповідно в Катеринославі й Верхньодніпровського, в який входили, зокрема, села Кам’янське, П’ятихатки, Жовті Води, з центром у Верхньодніпровську. Саме так склалося історично. А тепер нас підпорядковують Кам’янському… Людям незрозуміло, навіщо це робиться. І не радує перспектива постійно мотатися до Кам’янського з тих чи інших питань. Крім того, коли частина адмінпослуг перейде з Верхньодніпровська у новий райцентр, наше місто перетвориться на село.
З точки зору економіки зараз складно сказати. Згідно з реформою децентралізації на місцях повинні бути широкі повноваження, фінансові в тому числі. Але досі цього не зроблено. За фактом реформа набуває абсолютно іншого змісту. Всі контрольні функції у держави. Б’ють, б’ють, а нічого не дають – гроші, як і раніше, в Києві. А тепер нас ще й приєднали до Кам’янського, воно стає монополістом-мільярдером, що буде рулити, як захоче, зі своєю місцевою правлячою елітою.
Народ збентежений і розчарований – у нас було пряме підпорядкування області, а зараз буде Кам’янському і знову ж області. Тобто подвійне підпорядкування? А грошей ми тепер взагалі не побачимо?