Борис Філатов та його команда намагаються зробити обласний центр не тільки модним, а й зручним для його мешканців.
Їм це вдається. Дніпро не тільки не пасе задніх у порівнянні з іншими мільйонниками, а й став одним із лідерів по впровадженню елементів «смарт-сіті» серед українських міст. Більш того, він завжди готовий ділитися надбаним досвідом з іншими містами й навіть райцентрами Дніпропетровщини.
Процес перетворення Дніпра на «розумне» місто почався у 2016 році. «Декілька років тому міський голова поставив перед виконавчими органами місцевого самоврядування завдання зробити місто та послуги, які воно надає, більш зручними для його мешканців. Тобто активізувати впровадження сучасних інформаційних технологій. Дніпряни дедалі активніше користуються електронними пристроями та Інтернетом, тож потрібно йти в ногу з часом. Сподіваємося, що досвід Дніпра допоможе й іншим містам України у впровадженні інформаційних технологій», – розказує в. о. директора департаменту інформаційних технологій міськради Марина Середа.
І дійсно – вже сьогодні в місті впроваджено цілу низку муніципальних електронних сервісів. Усі вони впевнено працюють та дозволяють отримувати необхідні інформацію чи послугу через мережу Інтернет.
Наприклад, діють електронний запис до лікаря, електронна реєстрація дітей у дошкільні, шкільні та позашкільні навчальні заклади, «Контакт-центр» з питань аварійних ситуацій у сфері благоустрою та житлово-комунального господарства, сайт електронних петицій та відкрита карта Дніпра й інші ресурси.
У червні 2018-го у Дніпрі запрацювала електронна система звернень громадян «Контакт-центр», на яку «замкнули»
всі питання аварійних ситуацій у сфері благоустрою та житлово-комунального господарства. А наприкінці 2018-го з’явився унікальний Ситуаційний центр при міській раді.
Кожного року, та навіть місяця, «розумнішає» й міська
інфраструктура. За 2016-2020 роки облаштовано 150 нових зупинок громадського транспорту, багато з яких – саме «розумні». З’явилася та вдало працює сучасна «Електронна диспетчерська», вона керує рухом міського електротранспорту. Для цього всі міські тролейбуси, трамваї та автобуси довелося оснастити GPS-трекерами.
По місту встановлено 152«розумних» табло, вони в режимі «онлайн» інформують пасажирів про час прибуття рухомого складу. Також у міському електротранспорті впроваджена безготівкова сплата за проїзд за допомогою QR-коду. Це своєрідна дніпровська «фішка», такої нема ані в столиці, ані в Харкові. Для того, щоб сплатити за проїзд, достатньо мати смартфон.
На дорогах міста поступово впроваджується так звана «Зелена хвиля» та система «розумних» світлофорів. Вони дозволяють дистанційно контролювати завантаження вулиць транспортом та у разі заторів або аварійних ситуацій досить швидко виправляти ситуацію.
Крім цього, у Дніпрі розпочато встановлення спеціальних wi-fi-дерев, відкрито туристичний маршрут з QR-позначками.
Навіть «розумні» сміттєві баки встановлюють – перший такий з’явився на вулиці Троїцькій.
Міський голова Дніпра Борис ФІЛАТОВ:
Дніпро – наче місто-фенікс. Ми маємо мислити у форматі десятиліть. На нас чекає урбаністична революція, й ми перебуваємо в її середині. У нас є база, є фундамент для нового етапу розвитку міста. Наша стратегічна мета – сучасний Дніпро, як один з інноваційних центрів світу в галузі космічних, комп’ютерних та інших високих технологій…
До чогось хорошого, як відомо, звикаєш швидко. Багатьом здається, що так було завжди, ще за царя Панька. І жодної заслуги мерії в цьому нема. Так раніше було із залізничними квитками. Пам’ятаєте довжелезні черги до вокзальних кас й невдоволення пасажирів? Впевнений, що більшість вже встигла забути. Зараз інша справа – обрав на сайті потрібний напрямок, кілька разів натиснув на клавіатуру і будь ласка. Навіть роздруковувати не потрібно…
Філатов почав і продовжує дуже корисну справу. Навіть не очікуючи на оплески містян. Він мріє про впровадження «єдиного електронного квитка» для усього міського транспорту. І якби київські чиновники з Міністерства інфраструктури не зволікали, тягнучи час «у зв’язку з недосконалістю існуючої нормативної бази», у Дніпрі можна було б взагалі обходитися без готівки.
Як у Брюсселі, Парижі або ще великій кількості європейських мегаполісів…
Володимир БОЙКО