На Дніпропетровщині триває регіональний марафон «Толока пам’яті», протягом якого приводять до ладу більшість пам’ятників героям і подіям війни 1941-45.
Ставлення до історії власної країни від віку не залежить. Це вкотре довели у нас в області. З ініціативи керівника обласної парторганізації «Опозиційної платформи – За життя» Геннадія Гуфмана минулими вихідними влаштували «Толоку пам’яті» – як данину поваги вдячних нащадків тим, хто визволяв українську землю.
Справа дуже корисна, адже багато меморіалів та пам’ятних знаків знаходяться зараз у жалюгідному стані – особливо в невеликих містах або селах, і вимагають термінового відновлення.
– Ми бачили, що людям це потрібно, є суспільний запит на, не побоюся такого формулювання, збереження нашої героїчної пам’яті, – розповідає Геннадій Гуфман. – Тож вирішили допомогти землякам організуватися. Упевнений, вчинили правильно, що не перетворили толоку винятково в партійний захід. Тому й людей зібралося чимало. Адже це наша спільна історія!
Багато пам’ятних місць напередодні 9 травня вже набули свого колишнього вигляду, того, що нагадує про вічну славу й подвиги, а не тимчасове забуття або навіть руїну. Наприклад, у Новомосковську відновлено «Вічне джерело води», облаштоване в пам’ять партизан, які боролися із загарбниками. Реставровано та вже вчора встановлено пам’ятний знак у селі Булахівка Павлоградського району – на честь місцевих жителів, закатованих нацистами. Для цього довелося зробити спеціальний проект, і на партизанській зірці, крім прізвищ загиблих односельчан, тепер з’явився напис «Від вдячних нащадків»…
Географія марафону вийшла досить солідною: імпровізовані «суботники» в ці вихідні пройшли в 32 територіальних громадах, включаючи обласний центр. Допомагати приходили люди переважно без партквитків, хоча й партійці були помітними. Незважаючи на мінливу весняну погоду, зібралося багато молоді, навіть школярів. І літнім, і молодим знаходилася справа під силу, адже на толоках кожні руки важливі…
Отже, остаточно зруйнований стереотип, нібито зберігати пам’ять про героїв минулих часів важливо тільки пенсіонерам або людям принаймні 45+. Місцеві партійці ОПЗЖ відчули тренд на збереження історичної спадщини. У більшості воювали, здійснювали подвиги й гинули родичі, про яких онуки і правнуки не забувають. А саме з особистої та сімейної пам’я-
ті, поваги до неї, складається колективна пам’ять будь-якого здорового суспільства.
– Сьогоднішніми толоками справа не закінчиться. Це лише частина великої програми «Дякуємо за життя!», яку ми поступово реалізуємо вже четвертий рік поспіль, – наголошує Геннадій Гуфман. – Також ми проводимо ретельну інвентаризацію пам’ятних місць. Цього в масштабах області поки що, на жаль, ніхто не робив. Традиційне весняне прибирання – чергова гарна можливість ретельно все обстежити й дослідити».
Сам перший заступник голови Дніпропетровської обласної ради називає процес шляхом добрих змін, чималенький крок до яких зроблено саме в ці дні. І цей шлях все частіше виходить за межі регіону, що традиційно розмовляє «східно-українською мовою».
Василь КАЛАШНИКОВ