Газета "ЗОРЯ"

ОСУЧАСНЕННЯ 58-ї

Історія світу знає безліч як простих, так і витончених способів боротьби за владу, за її утримання, за політичне місце під сонцем. У різні періоди розвитку суспільства вони були різними: від привселюдної страти незгодних -до створення радянського ГУЛАГу. Українська ж реальність демонструє винайдення власного способу політичної боротьби під назвою с а н к ц і ї.

У співробітника посольства Нідерландів у Києві минулої п’ятниці вкрали велосипед.

Знаєте де? Тільки не смійтеся: під приміщенням НАБУ. Довірливий євродипломат залишив свій екологічний транспорт під будівлею, приїхавши на ньому в справах…

Я зараз не про ментальну прірву між нашими чиновниками та чиновниками ЄС, хоча цей випадок яскраво її показує, а про те, що для символу безпорадності настворюваних в Україні силових відомств вкрадений велосипед підходить якнайкраще.

Чи не тому Президент змушений для боротьби з політичними опонентами використовувати не перевірені багатьма його попередниками інструменти – прокуратуру, СБУ чи МВС, а винаходити власні,

«йдучи навпростець» і запроваджуючи санкції через рішення РНБО. Її секретар Данілов не втомлюється анонсувати все нові й нові «ідеї» і «можливості», неприховано радіючи такому «відкриттю».

За допомогою нового «інструменту» відтепер можна робити що завгодно. Призначати терористів і зрадників, боротися з економічними конкурентами, врешті-решт, зводити рахунки зі старими кривдниками. Та й слідувати порадам «стратегічних партнерів» так набагато простіше. Бо законна процедура – кримінальне провадження, підозра, слідство, обвинувачення, суд – надто тривала, складна й не гарантована.

Рада національної безпеки і оборони України є координаційним органом при Президентові України.
Вона координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері нацбезпеки і оборони.
Головою РНБО є Президент України.
Конституція України. ст. 107.

А так, не встиг новообраний президент США закінчити виступ на Мюнхенській безпековій конференції, а українська РНБО вже наклала санкції на десяток власних громадян і цілий список компаній, економічно пов’язаних з Росією. До речі, в цьому списку якось дивно виглядає китайський інвестор «Мотор Січі» Ду Тао. Яким чином китайська компанія причетна до фінансування тероризму – історія і РНБО мовчать. Або як ці списки узгоджуються з промовою нашого Президента річної давнини про «інвестнянь» – можна собі уявити лише силою фантазії…

У 30-40-і роки минулого століття система ГУЛАГ в СРСР на третину заповнювалась засудженими за статтею 58 тодішнього Кримінального кодексу. Вона формулювалася приблизно так: «Контрреволюційним вважається будь-яке діяння, направлене на повалення, підрив чи ослаблення влади робітничо-селянських рад і уряду Союзу РСР…»

Тож в мене складається враження, що хтось підкинув старий Кримінальний кодекс чинній українській владі і наполегливо рекомендує осучаснити його 58-у статтю. І, мабуть, розчарую працівника посольства Нідерландів, бо навіть ця затерта книжечка навряд чи допоможе знайти його велосипед.

Володимир ПІСОЦЬКИЙ