Вітаючи нас з Новим роком, Президент наголосив, що Україна у 2021 році зібрала рекордний, за часів незалежності, урожай – «понад 100 мільйонів тонн». Якщо не зважати на традиційне президентське перебільшення (бо за даними Держстату минулого року зібрано 84 млн. тонн зернових, із них пшениці – трохи більше 32 млн. тонн), то дійсно, хліборобам є чим пишатися. Щоправда, не повідомив Володимир Олександрович іншу новину: найімовірніше, Україні вже цього року доведеться закуповувати продовольчу пшеницю, аби пом’якшити наслідки її дефіциту.
Кілька років тому на одній із серпневих редакційних «планьорок» (в цей час обласна влада традиційно рапортує про зібрані мільйони тонн врожаю так, неначе має до них якийсь стосунок) один з наших співробітників слушно зауважив: мовляв, а що нам, простим громадянам, з тих мільйонів, якщо вони все одно будуть продані за кордон? І якщо й буде комусь з того радість, то хіба тим, хто їх продає.
Важко заперечити прямоті колеги, проте влада з року в рік продовжує тішитись тими мільйонами, хоч в Україні вже давно не існує таких понять, як «продовольча безпека» або «стратегічний зерновий запас».
На останньому засіданні Кабінету Міністрів заговорили про неминучий дефіцит зерна, адже в Україні сьогодні, за деякими даними, залишилося близько 800 тис. тонн продовольчої пшениці. Точної ж цифри не знає ніхто, бо на рівні держави якість урожаю останні кілька років взагалі не оцінюють.
Згаданих 800 тис. тонн пшениці 2-го класу (продовольчої) – тобто придатної для випічки хліба – катастрофічно мало, при щомісячній її потребі на рівні півмільйона тонн. Звичайно, є ще пшениця 3-го класу, фуражна, але випікати з неї хліб у «житниці Європи» якось навіть незручно.
Експортери ще влітку отримали від держави дозвіл на вивіз 25,3 млн. тонн пшениці без поділу її на класи і сорти. І, судячи з залишків, зі своєю роботою «успішно» справляються.
Напевне, уряд в терміновому порядку обмежить чи й зупинить експорт збіжжя. Напевне, зросте ціна на продовольче зерно. Напевне, якусь кількість пшениці буде завезено ззовні.
Драматизму ситуації додає ще й ціна на газ, через яку пекарі погрожують просто зупинити виробництво. Тож якось воно, звичайно, буде, але навряд чи ціна продукту №1 за нечуваного врожаю-2021 дешевшатиме…
Володимир ПІСОЦЬКИЙ