Приводом для написання цього тексту стала цифра, озвучена одним із «поважних» гостей на телевізійному політичному ток-шоу, на яке я випадково натрапив якось увечері «проходячись» по каналах. У палкій дискусії згаданий політик навів кількість жителів України, як «трохи більше двадцяти мільйонів». Зважаючи на те, що перепис населення в нашій державі не проводився давно і точними цифрами достеменно ніхто не володіє, у телевізійних боях можна говорити будь-що.
Офіційні дані Держстату хоч і демонструють впевнену тенденцію до зменшення кількості населення, але все ж не таку, як іноді озвучують в ефірах. Саркастичний вислів одного з британських прем’єрів Бенджаміна Дизраелі, популяризований Марком Твеном про «три види брехні: брехню, нахабну брехню і статистику», звичайно, органічно застосується і до вітчизняних органів статистики. Проте, з огляду на повний крах держуправління в більшості галузей, дані цієї служби, в силу її природної інертності, консерватизму і бюрократії, залишаються придатними для використання.
Тож наводжу дані щодо кількості населення України з 1990 по 2020 роки згідно з інформацією Державної служби статистики.
Згідно з інформацією того ж Держстату, чисельність населення країни в січні -квітні поточного року зменшилася на 96,2 тисячі й на 1 травня 2020 року становила 41 млн. 806 тис. осіб. У січні – квітні 2020-го в Україні народилося 92,3 тис. дітей, для порівняння – торік цей показник становив 99,1 тис. За чотири місяці поточного року зафіксовано природне зменшення населення – 102,9 тис. осіб, тоді як у січні – квітні 2019 року природний спад становив 108 тис. осіб. Кількість тих, хто приїхав в Україну за вказаний період, перевищила кількість тих, хто виїхав з країни, на 6755 чоловік. У січні – квітні 2019 року цей показник становив понад 10,77 тис. осіб. Також Держ-стат фіксує істотне перевищення кількості померлих над кількістю новонароджених: на 100 померлих припадає 47 новонароджених.
Як зараз модно казати – думай-те…
Володимир ПІСОЦЬКИЙ