Газета "ЗОРЯ"

Жіноча заступниця

10 листопада -великомучениці Параскеви, або ж Параскеви-П’ятниці

Була із заможної родини, ще змолоду ревно проповідувала християнство. За часів римського імператора Діоклетіана, відомого своїми гоніннями на християн, Параскеву привели на суд до правителя однієї з територій імперії. Він запропонував їй вийти за нього заміж, але попередньо зректися Христа. Не погодилась. Після тяжких катувань дівчині відтяли голову.

В Україні святу П’ятінку, як її лагідно називали, вшановують з часів Київської Русі.

Жінки вважають її своєю заступницею. Звертаються до неї як до цілительки у найтяжчих хворобах, покровительки шлюбу та народження дітей.

Коли Бог розподіляв свята, Пара-скева випросила собі один день на тижні — п’ятницю і заборонила жінкам у цей день працювати. Тих господинь, котрі не дотримувались цього, карала. Приміром, у жінки, яка пряде цього дня, не родитимуть коноплі.

Крім того, заборонялося прати і золити білизну, трусити сажу, робити квашу, розчісуватися, мити голову, мазати піч і припічок та співати пісень. Виняток був лише для колискових. Мати просила у святої П’ятінки прощення. «П’ятінко, прости мою душу, бо я своїй дитиноньці заспівати мушу». Дівчина-нянька також просила: «П’ятінко, прости мені нині, бо мушу заспівати маленькій дитині».

Звісно, усі ці забобони лишилися в минулому, а праця у п’ятницю давно вже не вважається гріхом.

Тетяна МАЛИШЕНКО