15 червня у православних і греко-католиків починається піст, по-народному – Петрівка
Тривалість Петрового посту залежить від Великодня: як він ранній, то Петрівка довга, а як пізній – то коротка. Найдовша – шість тижнів, найкоротша – тиждень з гаком. Цьогорічна – 27 днів.
Петрів піст ще називається Апостольським, тому що він встановлений на честь святих апостолів Петра і Павла, пам’ять яких будемо вшановувати 12 липня (цього ж дня Петрівка і кінчається). Але оскільки назва з двох імен занадто довга, народ скоротив її до імені одного зі святих.
Того дня освятили храм
Апостоли Петро і Павло після сходження на них благословення Святого Духа в день П’ятидесятниці старанною працею, постом і молитвами готували себе для проповіді Євангелія всім людям, по всьому світу. Звичай дотримуватися Петрового посту відомий ще з витоків християнства. І остаточно утвердився, набувши ще більшої популярності, ! , ,, після будівництва в і 4 ст. храмів на честь апостолів Петра і Павла у Константинополі та Римі. Відтоді день освячення константинопольського храму 12 т липня урочисто відзначається щорічно. Піст і встановлений для того, щоб гідно підготуватися до свята Петра та Павла.
Що їстимемо
Петрів піст – не надто суворий. У суботу й неділю дозволена риба, адже апостол Петро вважається покровителем рибалок. Раніше вони молилися йому, усією громадою збирали кошти «на свічку» та ставили її в церкві перед його іконою. Господині готували рибники – запечену в тісті рибу.
Понеділок, середа і п’ятниця: після вечірні не можна вживати рибу, олію, обходяться сухим, невареним.
Деякі віряни цими днями вживають лише воду і хліб.
На храмові свята (приміром, Різдво Івана Предтечі, що відзначають 7 липня) дозволяються рибні страви, олія та трішки вина.
А от щодо м’яса, молока і яєць діє цілковита заборона.
Не вінчаємось й не хрестимо дітей…
Перший день Петрівки вважався початком косовиці сіна. Казали: «Хто в Петрівку сіна не косить, той узимку в собаки їсти просить».
У понеділок, як починається Петрівка, до лісу ходити небезпечно: розгулює нечисть, грає-парується звірина. Цієї пори і плазуни дуже агресивні, тож маємо остерігатися змій, гадюк.
Свійську худобу годують ліпше, ніж звичайно; найперше догоджають коровам — «щоб більше користі було».
У піст забороняється вінчати молодят і хрестити дітей; віруючі християни щонайменше один раз сповідаються та причащаються.
Позаяк на Петрівку припадають найдовші дні та найко-ротші ночі, дівчата починали білити полотно, яке наткали за довгу зиму, а молодиці тіпали коноплі – на сорочки. У піснях-петрівочках оспівуються ці види праці:
«Ой мала нічка-петрівочка, Не виспалася Наталочка. По горі ходила, тонку біль білила».
З Петрівкою пов’язано багато прислів’їв та приказок. Наприклад, такі: «Петрівка на хліб голодівка», «Пішло мені вже з Петрового дня», тобто покотилися літа до осені. Але від цього дня нікуди не подітися: літо летить, як з крилами, а літа – ще швидше.
Тетяна МАЛИШЕНКО