Він уже досить давно увійшов до нашого життя як традиційний, який жодним чином «не можна» пропустити. Зважаючи на те, що це не українське свято, і за часів СРСР усе закордонне залишалося для нас табу, у пострадянські часи 90-х «валентинки», іграшки у формі серця та листівки з віршами все ж таки просочились на вітчизняний ринок. І щороку напередодні 14 лютого вони набувають усе більшої популярності. Однак мало хто замислюється – чому та навіщо?
Звідки взявся цей святий?
Існує декілька легенд про мучеників Валентинів. Чому легенд? Тому, що про жодного з них немає ніяких відомостей, а їхні історії покриті загадками. Все, що ми маємо, – умовні дати та сумлінні відомості про насильницьку смерть.
Одна з легенд розповідає, що Валентин нібито був римським священиком, який таємно вінчав закоханих. Тодішній імператор Клавдій заборонив своїм воїнам одружуватися, бо це відволікало їх від служби. Так священик, що пішов наперекір волі кесаря і продовжував таємно вінчати молодят, був засуджений до ув’язнення.
На цьому легенда не закінчується. Валентин закохався в приймачку офіцера, який його охороняв. Дівчина народилася сліпою, але священику вдалося її зцілити, а після він пішов далі – навернув на християнство всю родину коханої. Величний імператор, дізнавшись про такий вчинок, наказав відтяти ув’язненому голову.
Перед смертю, 14 лютого, Валентин начебто зізнався в коханні до дівчини в прощальному листі. Так це було чи ні – невідомо. Але, скоріш за все, саме такий жест із листом посіяв традицію писати любовні записки саме цього дня.
Також цікаво, що у римо-католицькій церкві святий Валентин офіційно вважається покровителем не закоханих, а людей, що… страждають на нервові розлади. За церковними переказами, юнак, який потерпав від епілепсії, довго молився на могилі святого Валентина й одужав. Тому в Німеччині Валентин навіть зараз вважається святим покровителем психічно хворих. Цього дня замість зізнань у любові німці прикрашають психіатричні лікарні червоними стрічками та проводять спеціальне богослужіння…
Тож, ким насправді був святий Валентин, можна лише здогадуватись.
Як працюють легенди?
Немає нічого потужнішого, ніж добре вибудована «продаюча» іс торія. У кожного вчинку має бути своя причина, що дає мотивацію. Недарма великі компанії, маркетологи, бізнесмени та звичайні продавці добре знають, що гарний інформаційний привід обов’язково стане запорукою масових продажів, і давно монетизували нашу любов.
Після різдвяних свят продажі компаній та підприємців завжди падають. Тож історії про святого Валентина чудово підходять для підтримання фінансової стабільності бізнесу. Адже вигадані вчинки Валентина, який пожертвував власним життям заради кохання, стають для нас гачком, який змушує купувати різноманітні тематичні товари до цього дня. Хоч це свято не має нічого спільного з релігійними урочистостями, воно стало вдалим маркетинговим ходом, коли виробники активно експлуатують ідею Дня закоханих.
Зроблено все дуже грамотно, адже у всіх є потреба кохати і бути коханим. І ось нам дають таку чудову нагоду висловити свої почуття. А для продавців це ще й чудовий привід підняти ціни на свої товари та послуги.
Є попит – у наявності пропозиція!
З кожним роком 14 лютого стає все більш ажіотажним. Тепер до Дня закоханих на вулицях та в магазинах швидким темпом зростає попит на «валентинки», квіти, м’які іграшки, парфуми та солодощі. Однак звичайних символічних подарунків уже стає замало, і закохані вимагають одне від одного все більш цінних речей – дорогоцінних прикрас, путівок за кордон, сучасних гаджетів.
Навіть побратися в цей день стало гарною прикметою для молодят. За кордоном взагалі є свої усталені дарунки: у Франції це ювелірні прикраси, у Японії -солодощі та шоколад, у Данії – засушені квіти.
Умовний день, спершу присвячений закоханості та любові, поступово перетворився на свято нових обов’язків. Він став настільки важливим у наш час, що деякі закохані пари воліли б розлучитися, якби не отримали подарунок чи прояв уваги – про таке свідчать результати спеціальних опитувань. Тож цей день став ще однією перевіркою стосунків на щирі почуття.
Проте важливо пам’ятати, що після 14 лютого настане 15-те, Земля не зійде з орбіти, тож не треба всім цим так сильно перейматися. Для того, щоб кохати, говорити приємні слова і дивувати свої другі половинки, не потрібна визначена спеціальна дата.
Краще намагатися поводитись таким чином щодня.
Аліна ЗОЛОВКІНА