Газета "ЗОРЯ"

ПАНДЕМІЯ ЙДЕ

Держава оголосила карантин у зв’язку з наступом коронавірусу. Заходи поширюватимуться й на Дніпропетровщину. Проте паніка зайва – не все так погано. Виживемо!

В Україні зафіксовано першу смерть від китайського коронавірусу і 7 підтверджених випадків захворювання. Влада оголосила тритижневий карантин по всій країні та обмежила в’їзд для іноземців. Але що робити звичайним громадянам, щоб захиститися від COVID-19?

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД КОРОНАВІРУСУ

Зміцнення імунітету

Потрібно частіше мити руки, уникати скупчень людей, стежити за своїм здоров’ям і обмежити подорожі по країні.

Антибактеріальна маска, як і соляний розчин з алкоголем, не врятують від коронавірусу, і в цілому запобігти випадковому зараженню цією хворобою практично неможливо. COVID-19 може передатися до вас від людини без будь-яких симптомів, і він також може існувати деякий час на поверхнях у громадських місцях.

Але ключова особливість китайського вірусу (від якого поки немає вакцини) — переважне ураження людей старшого віку. Саме у хворих, старших за 50-60 років, шанси померти від цієї хвороби найвищі.

Це означає, що здоровий молодий організм справляється з хворобою і дозволяє перенести її без особливих ризиків. Звідси питання

— як зміцнити свій імунітет, щоб не стати жертвою коронавірусу?

Тож найкращий спосіб захистити свій організм від будь-яких вірусів, застуди та грипу — правильне харчування.

Нашій імунній системі необхідно вдосталь енергії, щоб виробляти клітини і ферменти, яким потрібні вітаміни і мінерали для ефективної роботи. Для цього нам слід споживати достатню кількість поживних речовин, вітамінів і мінералів, враховуючи групи С, D, а також В6, В12, фолат, цинк, мідь, залізо, селен, необхідні амінокислоти і незамінні жирні кислоти.

Вибір продуктів

У період спалахів вірусів типу COVID-19 варто збільшити в раціоні кількість харчів природного
походження. Джерелом вітамінів A, C, B і E, а також цинку, селену і міді можуть бути фрукти і листяні овочі. Поліпшують імунітет і чебрець, орегано, ехінацея. А ось споживання олій і рафінованої їжі (з консервантами або пастеризованої) варто зменшити.

Ще слід пам’ятати: споживання фруктів і рослинних продуктів, які містять поліфеноли, дозволяє знизити запальні процеси в організмі, уникнути пошкоджень клітин токсичними формами кисню та запобігти імунній дисфункції.

Одні з найпоширеніших джерел поліфенолів — зелений і чорний чай, червоне вино, кава, шоколад, оливки, трави та спеції, горіхи, водорості, яблука, цитрусові, бобові рослини тощо.

Боротьба зі стресом

Навіть здорова людина, яка максимально стежить за харчуванням, може стати жертвою нових вірусів, якщо вона щодня перевантажує організм стресами і надмірною роботою. Як констатує відоме прислів’я, від роботи навіть коні гинуть, а від стресів тим більше.

Враховуючи це, паніка та істерія, що нагнітаються в ЗМІ через коронавірус, можуть бути ще небезпечнішими, ніж сам вірус. Особливо це стосується літніх людей.

Тому всі ми маємо не панікувати і мінімізувати стрес.

Фізичні вправи

Доведено, що регулярні фізичні вправи змушують антитіла і лейкоцити циркулювати швидше. Завдяки цьому організм може виявити небезпечний клітинний непотріб і почати боротьбу з ним раніше.

А ще фізична активність дозволяє знизити рівень гормонів стресу (зокрема кортизолу). Не дивно, що у тих, хто регулярно займається
спортом, ризики появи застуди набагато нижчі, ніж у тих, хто уникає фізичних навантажень.

Відмова від куріння

Якщо хтось ще не знає, що куріння шкодить здоров’ю, — початок весни 2020-го може бути найкращим періодом, щоб відмовитися від цієї шкідливої звички.

Китайські медики вже опублікували звіт, згідно з яким корона-вірус викликає запальні симптоми в дихальних шляхах і мішечках легенів. Таким чином, дихальні шляхи курців можуть бути ослаблені і без коронавірусу. Це ж стосується електронних сигарет та інших модних пристроїв для куріння.

Здоровий сон

Так само, як і поживні речовини для імунної системи, сон є основним джерелом енергії для вашого організму. Все досить просто — без повноцінного відпочинку організм виробляє менше цитокінів

— групу білків, що забезпечують імунну відповідь під час інфекцій.

Щоб уникнути нестачі сну для імунної системи, слід практикувати денний сон, двічі на день до 30 хвилин. Хоча, на жаль, мало хто може дозволити собі таку розкіш.

Дотримання посту

Короткострокове голодування може перезапустити імунну систему, відновлюючи старі й пошкоджені клітини. Коли ми обмежуємо себе у їжі, система намагається економити енергію і «викидає» велику кількість імунного мотлоху.

Вчені довели, що під час голодування зниження рівня лейкоцитів у крові призводить до регенерації клітин імунної системи завдяки активній роботі стовбурових клітин.

Все це варто не просто знати й пам’ятати, а й максимально втілювати у власне життя. У країні, де чинний міністр охорони здоров’я дозволяє на камеру ляпнути дурницю що «між іншим, цей вірус дітей не вражає, помруть зараз усі пенсіонери,якщо таке трапиться…», розраховувати слід в першу чергу на себе та своїх близьких.

Тож залишаймося здоровими та бадьорими. І хай йому грець, тому вірусу!

Любомир ЛОГОВЕНКО