Газета "ЗОРЯ"

МОБІЛІЗАЦІЯ ПОМОЛОДШАЄ?

Законопроєкт, який передбачає заборону мобілізації юнаків до 25 років, було прийнято. Нині він чекає на підпис Президента. Але є деякі нюанси. Передусім – мотиваційно-фінансові…

У квітні 2023 року на сайті Верховної Ради з’явився законопроєкт № 9281, який передбачає зменшення граничного призовного віку з 27 до 25 років. Таке рішення було обумовлене тим, що значну кількість чоловіків призовного віку не могли мобілізувати, оскільки вони не досягли віку 27 років і не мали статусу «резервіста» та «військовозобов’язаного». Тобто їх могли призвати лише на строкову службу, яка в умовах війни не проводиться.

Згодом законопроєкт підтримав Кабмін та 5 травня 2023 року його було передано на підпис до Президента. Майже через рік, а саме 2 квітня 2024 року, ухвалений парламентом закон таки був підписаний Володимиром Зеленським. Тобто з 4 квітня набув чинності Закон № 3127-IX «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», де йдеться про зменшення призовного віку із 27 до 25 років.

В оборонному відомстві зазначають, що під час воєнного стану таке тривале перебування людей призовного віку на обліку є недоцільним. До того ж це – наслідок того, що до лав ЗСУ не можуть залучити значну частину придатних до служби чоловіків. Як зазначають військові, на фронті не вистачає молодих людей.

Насправді, тут потрібно враховувати всі фактори і не перетнути «тонку межу» між бажанням щодо захисту держави та перспективами майбутнього України після перемоги, зазначає історик і військовий експерт Михайло Жирохов. Йдеться про демографічні причини, настрої в суспільстві та рівень загальної підготовки юнаків. Не варто й забувати, що з початком повномасштабного вторгнення до лав Збройних Сил добровільно приєдналась значна кількість молодих людей, яким ледь виповнилось 18 років. Тому сьогодні у війську можна побачити всі вікові категорії.

У Верховній Раді 16 вересня 2024 року розглянули доопрацьований законопроєкт №11379-д, який передбачає заборону мобілізації юнаків до 25 років. Проєкт було прийнято, нині він чекає на підпис Президента. Через наявну «прогалину» в законодавстві, сьогодні було можливо мобілізувати військовозобов’язаних віком до 25 років, якщо вони визнані непридатними в мирний час або обмежено придатними під час воєнного стану. У Telegram-каналі нардеп Олексій Гончаренко повідомив, що мобілізацію обмежено придатних чоловіків, яким 18-25 років, офіційно зупинили відповідно до директиви командування Сухопутних військ.

Хоча українська влада нині й досі рішуче відкидає ідею мобілізації з 18 років, яку пропонують США, в Офісі Президента України підготували пропозиції щодо змін у законодавстві та указах Президента, які стосуються добровільного контракту для чоловіків до 25 років.


Ініціатива «Кон­тракт 18-24» спрямована на залучення тих, хто не підлягає обов’язковій мобілізації, та передбачатиме низку привілеїв, суттєву матеріальну підтримку для добровольців.


ОТАКОЇ!

Зокрема, контракт на суму 1 мільйон гривень передбачає авансовий платіж у розмірі 200 тисяч гривень одразу після підписання, а залишок у 800 тисяч гривень буде виплачено у декілька етапів.

Молоді добровольці, відповідно до завдань, можуть отримувати «зарплату» до 120 тисяч гривень, а також додаткові виплати за участь у бойових операціях. В результаті загальна сума виплат за рік контракту може досягти близько 2 мільйонів гривень.

Крім того, для військових передбачені вигідні умови: пільгова іпотека, безплатне навчання та медичне обслуговування, а також можливість виїжджати за кордон після виконання контракту…

Валентина КОРОЛЕНКО