Газета "ЗОРЯ"

КАРАНТИН

У Дніпропетровській області запровадили режим надзвичайної ситуації, щоб «уповільнити розповсюдження коронавірусної інфекції і подальшої епідемії в регіоні»

На позачерговому засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій епідемічну ситуацію на території Дніпропетровщини, спричинену коро-навірусом, визначили як надзвичайну ситуацію регіонального рівня природного характеру.

«Ми посилюємо правоохоронні засоби контролю. Будемо суворо слідкувати за виконанням карантинних заходів, яких мешканці області мають дисципліновано дотримуватися», – заявив голова ДніпроОДА.

За його словами, режим надзвичайної ситуації «чітко визначає спосіб координації органів державної влади: все – для оперативного реагування на виклики в умовах всесвітньої пандемії, недопущення подальшого поширення інфекції та мінімізації її негативних наслідків».

Для мобілізації сил і засобів цивільного захисту в області створили координаційну групу, найперше завдання якої – моніторинг епідси-туації в регіоні, прогнозування зони можливого поширення загрози та організація запобіжних заходів, а також – забезпечення населення засобами індивідуального захисту.

Крім того, обласна влада має намір «оперативно інформувати населення через ЗМІ про стан захворюваності на коронавірус в області».

Дніпропетровська область стала одним з регіонів України, де рішеннями регіональних органів влади чи Кабінету Міністрів була оголошена надзвичайна ситуація. Крім нас, НС вже діє у Донецькій, Тернопільській, Черкаській, Харківській, Київській, Чернівецькій, Житомирській, Львівській та Івано-Франківській областях, а також у столиці.

Загалом в Україні на вечір 24 березня є 97 підтверджених випадків COVID-19, із них три людини померли, а одна вже видужала.

ЩО ВОНО ТАКЕ

Згідно з законодавством, під час надзвичайної ситуації місцеві органи влади там, де встановлено карантин, мають право:

• залучати підприємства, установи, організації незалежно від форм власності до виконання заходів з локалізації та ліквідації епідемії чи спалаху інфекційної хвороби;

• залучати для тимчасового використання транспорт, будівлі, споруди, обладнання, інше майно підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, необхідне для здійснення профілактичних і протиепідемічних заходів, з наступним повним відшкодуванням у встановленому законом порядку його вартості або витрат, пов’язаних з його використанням;

• встановлювати особливий режим в’їзду на територію карантину та виїзду з неї громадян і машин, а в разі необхідності – проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів;
• вводити більш жорсткі, ніж встановлені нормативно-правовими актами, вимоги до якості, умов виробництва, виготовлення та реалізації продуктів харчування, режиму обробки та якості питної води;

• встановлювати особливий порядок проведення профілактичних і протиепідемічних, у тому числі дезінфекційних заходів;

• створювати на в’їздах і виїздах з території карантину контрольно-пропускні пункти, залучати в установленому порядку для роботи в цих пунктах військовослужбовців, працівників, матеріально-технічні та транспортні засоби підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, частин і підрозділів центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику в сферах оборони і військового будівництва, охорони громадського порядку.

Під час карантину обов’язковій госпіталізації підлягають хворі з особливо небезпечними інфекційними хворобами, а також особи з симптомами таких захворювань. Тих, хто контактував з такими хворими, госпіталізують до ізолятора.

КИЇВ НАПРИЙМАВ

Ще 17 березня Верховна Рада прийняла закон щодо боротьби з поширенням коронавірусу. Парламент вирішив, що медпрацівникам, які першими стикаються з ліквідацією коронавірусної хвороби, будуть доплачувати до 200% зарплати. Також законом встановлюється відповідальність за порушення санітарних норм під час поширення небезпечної інфекції.

Крім того, спрощено процедуру державних закупівель товарів для боротьби з коронавірусом: будуть звільнені від сплати ввізного мита та ПДВ ліки, медичні вироби та медичне обладнання, призначені для запобігання поширенню COVID-19. Ціни на товари медичного призначення та соціально значущі товари контролюватиме Кабмін.

Також парламент затвердив нові правила роботи на час карантину:

• можливість роботи вдома для працівників, державних службовців і службовців органів місцевого самоврядування та надання за їх згодою відпустки;

• надання права власникам змінювати режими роботи органів, установ, підприємств і організацій, зокрема, прийому і обслуговування з обов’язковим інформуванням населення про це через веб-сайти та інші засоби зв’язку;

• заборона на скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (на період карантину та на 30 днів після його відміни).

Кілька дуже значущих кроків влади. До чого вони можуть привести (довести) державу поговоримо згодом. І не сподіваємось, що карантин закінчиться 3 квітня. Є плани подовжити його до 17 квітня мінімум, якщо не до 4 травня…

Андрій ФІЛІМОНОВ