Скасування податкових пільг для ФОПів, повернення перевірок для бізнесу та контроль за приватними картковими переказами. У Верховній Раді проголосували за новий закон.
Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8401. Згідно з документом, з 1 серпня 2023 року скасовується тимчасовий 2% єдиний податок.
Олена Доненко, адвокатка: «Далі найменша ставка, яка буде — це для фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб, які будуть використовувати третю групу єдиного податку — це буде 5%. Тобто на рівному місці просто збільшили на 3% від обороту податкове навантаження. Також наше законодавство українське, воно передбачає певну прогнозованість податкового законодавства. Одним з принципів якого є те, що протягом бюджетного року не мають змінюватись ані податки, ані їхні ставки».
Платник має вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. В іншому випадку його автоматично переведуть на систему, на якій він перебував до війни.
—Також цікавить запитання, що буде з новими підприемцями, які відкрилися в період війни ?
—Вони переходять, якщо це ФОПи на 5%, тобто 3 група — це 5%, — Юрій Гаврилечко, кандидат наук держуправління, економічний експерт.
—Тобто на них вже це не буде діяти, так?
—На всіх це буде діяти. Відповідно, тут виникає питання, як в них будуть змінюватися умови господарської діяльності із контрактом, які були укладені завчасно? Ну, скоріш за все, частина цих підприємств понесе значні збитки.
Також частково повертаються і перевірки. Перша редакція законопроєкту викликала жваві обговорення.
Олена Доненко, адвокатка: «Цим законопроєктом хочуть скасувати цей мораторій, і, начебто, що вже податкові органи можуть перевіряти бізнес. Звичайно, що ми можемо констатувати те, що така відміна мораторію, вона також є не на часі, тому що бізнес має працювати».
Поки зміни торнуться підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг. Законотворці пояснюють: це вимоги Міжнародного валютного фонду. Контроль за внесенням готівки на карту посилює Національний банк. Тепер операції з грошима необхідно буде підтверджувати смс-кодом.
Юрій Гаврилечко, кандидат наук держуправління, економічний експерт: «Якщо дивимося на статистику Національного банку, виявляється, що структура платежів за сумою говорить про те, що всі операції до 1 тисячі гривень складають менше одного відсотка с загальної сумми, операції від 1000- 100 000 гривень теж 1%, тобто всі ці транзакції від 1 до 100 тисяч гривень — це лише 2 % від загального обсягу тих коштів, які пересилаються так чи інакше з використанням банківської системи. Відповідно, сенсу слідкувати за двома відсотками грошей нема жодного».
Це нововведення не стосується оплати комунальних послуг, купівлі квитків на транспорт, платежів до бюджету.
За матеріалами ДніпроTV.