На Дніпропетровщині розпочинають реформу системи захисту дітей. Планують скоротити до мінімуму кількість інтернатів. Натомість – розвивати соціальні послуги з підтримки родин у скруті та сімейні форми виховання. Про це повідомив перший заступник очільника області Олег Кужман.
– На Дніпропетровщині працює майже 60 інтернатів, у яких виховуються понад 9 тисяч дітей. Лише десята частина з них – сироти, решта – мають батьків. Одна із задач реформи – змінити ситуацію, коли дитину віддають до інтернату через відсутність допомоги у скрутній ситуації. Кожна громада повинна організувати дієву систему підтримки – мати професійного соцпрацівника, інклюзивні та соціальні центри, до яких сім’ї можуть звернутися у будь-який момент. Така профілактика допоможе на 80% знизити випадки вилучення дітей із родини, – наголосив Олег Кужман.
Ще один напрямок реформи – відкриття малих групових дитячих будинків, де проживатиме невелика кількість дітей. Вони дозволяють створити максимально «домашню» атмосферу.
– В області чітко визначений шлях реформування. Ми розуміємо, яка буде координація і на рівні громад, і на рівні області в цілому. Сподіваюся, що цей досвід зможуть використати інші регіони країни, – наголосив директор департаменту захисту прав дітей та усиновлення Міністерства соцполітики України Руслан Колбаса.
Реформу втілюватимуть поетапно. Розпочнуть із ґрунтовного аналізу послуг для дітей і сімей у громадах, далі – розроблять детальний план із вдосконалення системи і моніторитимуть результати його виконання.
Втілити задумане допоможе Міжнародна благодійна організація «Надія і житло для дітей». Відповідну угоду підписали у ДніпроОДА. Ця організація вже має досвід роботи в регіоні, яким може поділитися. Зокрема, вона створила перші в Україні центри соціальної підтримки дітей і сімей.