Часто фермерам не вистачає коштів на закупівлю насіння чи добрив. Взяти кредит не можуть – відсутнє майно під заставу. На допомогу фермерам прийде новий для України вид позики – аграрна розписка.
Господарі отримують необхідні гроші або сільгосптехніку, а розрахуватися з кредитором можуть частиною майбутнього врожаю, – про це стало відомо під час круглого столу в ДніпроОДА.
– На Дніпропетровщині майже 5 тисяч агровиробників, які потребують близько 25 млрд грн оборотних коштів. Новий вид кредитування дає можливість фермерам завчасно придбати насіння, добрива, сільгосптехніку та запчастини до неї. Розрахуватися можна буде після збору врожаю – зерном чи іншою продукцією, – зазначив перший заступник голови ДніпроОДА Олег Кужман.
Аграрні розписки – новий для України вид кредитування. Та практикується він в усьому світі.
– Дуже популярні такі розписки в інших країнах. Багато хто з фермерів не має власного майна під заставу, і тоді як заставу використовують частину майбутнього врожаю. Це дуже зручно», – розповіла керівник проекту «Аграрні розписки в Україні» та канадський фермер Лія Сорока.
Серед бажаючих отримати позику під заставу майбутнього врожаю – переважно малі та середні фермери. Однак зацікавилися і великі агровиробники.
– Це дуже суттєва допомога фермерам, – сказав голова асоціації фермерів та приватних землевласників Павлоградського району Олександр Щербина. – Плануємо оформити такі розписки, щоб своєчасно закупити добрива та засоби захисту рослин.
Під розписку можна брати як гроші, так і добрива чи насіння. Все залежить від того, хто буде кредитором – банк чи аграрні компанії. Оформити кредит під заставу врожаю можна і з державними установами, і з приватними підприємцями. Розмір процентів залежатиме від конкретних домовленостей між фермером та кредитором.
На сьогодні українські аграрії вже оформили близько двох сотень аграрних розписок. Дніпропетровщина долучилася до проекту цьогоріч. Наразі в районах області проходять тренінги, на яких фермерам розповідають, як можна оформити таку розписку, які умови кредитування.
У круглому столі «Впровадження аграрних розписок в Україні», що пройшов у ДніпроОДА, взяли участь представники обласної влади, фінансових установ та агровиробники. Загалом понад 120 учасників. Проект «Аграрні розписки в Україні» впроваджується Міжнародною фінансовою корпорацією в партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією.