Польща є лідером із прийому українських біженців. З майже 4 мільйонів співвітчизників, які прибули на її територію з кінця лютого, близько півтора мільйона все ще залишаються в країні, чекаючи на закінчення війни. Одним із польських міст, що прийняли найбільшу кількість українців, став Краків. Відомий він не лише своєю гостинністю, а й багатою історією та неймовірною кількістю цікавих місць, які неодмінно варто відвідати, якщо пощастило тут опинитися. Про це пише otpusktime.com.
Краків, що вільно розташувався на берегах річки Вісли, — колишня столиця Польщі, одне з найдавніших і найкрасивіших міст країни. Тут все дихає спогадами про всесильних монархів, іменитих учених і переможених драконів, а історичний центр ніби зійшов з ілюстрацій до середньовічних казок. Представляємо список найвідоміших та найцікавіших місць Кракова, які варто побачити в першу чергу.
Вавель
Королівський замок, що височіє на однойменному пагорбі в центрі Кракова, — серце Польщі. Упродовж шести століть він був резиденцією польських монархів, а сьогодні «працює» головною краківською пам’яткою. Це цілий комплекс, що складається з королівських покоїв, залів для прийомів та церемоній, скарбниці, збройової палати та кількох каплиць. В одній з них — каплиці Сигізмунда — зберігається однойменний дзвін, який донедавна мав звання найбільшого і найважчого в Польщі. Каплиця є частиною Кафедрального собору святих Станіслава та Вацлава, що входить до архітектурного ансамблю замку. Тут знаходиться усипальниця польських правителів та Вівтар вітчизни, куди монархи покладали трофеї.
Біля підніжжя Вавельського пагорба, з боку набережної, можна побачити статую дракона. Це Смок, один із головних символів Кракова, про який тут розкажуть із десяток різних легенд. Кожні п’ять хвилин чудовисько викидає полум’я на втіху туристам.
Ринкова площа
Головна площа Кракова, розташована у самому серці Старого міста. Вона є однією з найбільших та найкрасивіших у Європі. Саме звідси більшість гостей Кракова розпочинають знайомство з містом. По периметру площу оточують барвисті середньовічні будиночки, поруч із якими у теплу пору року тісняться літні майданчики численних кафе. У центрі — схожа на казковий терем старовинна будівля сукняних рядів з ажурними аркадами. Колись тут торгували заморськими прянощами та сукном, а сьогодні продають оригінальні краківські сувеніри.
Серед інших примітних споруд Ринкової площі — готична вежа Ратуші, яку через відхилення по вертикалі майже на півметра жартома називають аналогом Пізанської вежі, стародавній костел св. Войцеха, пам’ятник Адаму Міцкевичу, сучасна скульптура «Пов’язаний Ерос» у вигляді величезної порожнистої голови, до якої приходять по оригінальні фотографії, і, звичайно, знаменитий Маріацький собор.
Маріацький костел
Висока червоноцегляна будівля Маріацького костелу з двома асиметричними вежами, що височить на Ринковій площі, — візитна картка Кракова, його найвизначніша пам’ятка. Збудований ще на початку XIV століття у готиці, собор неодноразово реконструювався, внаслідок чого набув рис і інших стилів, найвиразніший з яких — бароко. Маріацьким костелом варто не тільки милуватися зовні, але й обов’язково зайти всередину, щоб на власні очі побачити старовинний різьблений вівтар роботи Віта Ствоша та чудові вітражі.
На одній із веж собору щогодини з’являється трубач, який по черзі на чотири сторони світу грає хейнал, різко обриваючи мелодію за пару тактів до закінчення. За легендою, ця традиція зародилася ще у середньовіччі. У ті часи, коли траплялася пожежа або до міста наближався ворог, караульний за допомогою труби подавав сигнал тривоги. Одного разу він помітив на підступах до Кракова військо татар і почав грати, але ворожа стріла пронизала йому горло до того, як закінчив мелодію.
Підземелля Ринку
Незвичайний історичний музей, розташований у підземеллях Ринкової площі. У 2005 році в культурному шарі завтовшки кілька метрів під Суконними рядами археологи виявили останки поселення, зруйнованого внаслідок татарської навали в XIII столітті: кілька рядів торгових крамниць, фрагменти бруківок, залишки кузень, древнього цвинтаря і ділянки середньовічних доріг та інших артефактів.
Старовинні знахідки перетворили на сучасний музей з інтерактивною експозицією. Тут можна не лише побачити, як виглядав і чим жив давній Краків, а й відчути атмосферу середньовічної ринкової площі. Наприклад, зважитися на старовинних терезах і постукати по стародавньому ковадлі.
Виставка «Підземелля» періодично оновлюється.
Колегіум Майус
Collegium Maius, або Найбільша колегія, це найстаріша будівля Ягеллонського університету, розташована в Старому місті неподалік Ратушної площі. У XIV столітті тут знаходилися лекційні зали, загальна зала, житлові кімнати професорів та їх трапезна. Пізніше будівлю перебудували в неоготичному стилі та віддали під бібліотеку, а сьогодні тут знаходиться університетський музей, який носить ім’я свого найвідомішого студента Миколи Коперника. Окремої уваги вартий внутрішній двір колегії з фонтаном та готичними арочними галереями.
Вузьким коридором Колегіум Майус з’єднаний з Професорським садом, де насамперед вирощувалися овочі, фрукти та зернові для професорської трапезної. Сьогодні це затишний тихий парк посеред галасливого туристичного центру, куди приходять не лише перепочити під час прогулянок Старим містом, а й побачити встановлені тут інтерактивні моделі наукових приладів, включаючи сонячний годинник, магдебурзькі півкулі та сцинтиляційний лічильник для вимірювання космічної радіації.
Казімеж
Насамперед це було окреме місто, де кілька століть до початку Другої світової війни проживали євреї, а нині — один із історичних районів Кракова, який внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Після окупації Польщі тут дивом збереглися кілька синагог та старий єврейський цвинтар, а також низка інших історичних споруд, включаючи Будинок Йорданів, де зараз розташована філія Етнографічного музею Кракова. Саме у Казімежі знімали оскароносний фільм «Список Шиндлера».
Сьогодні це ще й модний тусовочний район із колоритними пабами, атмосферними кафе, що пропонують єврейські страви, антикварними лавками та магазинчиками.
Музей “Фабрика Шиндлера”
Музей, присвячений одному з найтрагічніших періодів в історії Кракова — німецькій окупації 1939—1945 років, та життю єврейського гетто. Він розташований у будівлі колишньої фабрики з виробництва емальованого посуду, яким, починаючи з 1943 року, володів німецький промисловець Оскар Шиндлер, який урятував понад тисячу євреїв.
Експозиція музею, створена з використанням сучасних технологій, справляє сильне враження. Вона розповідає про умови, в яких доводилося існувати мешканцям міста під час німецької окупації, трагічну долю краківських євреїв. Окремі виставки присвячені історії фабрики та особистості самого Оскара Шіндлера. Остання, зокрема, містить спогади про його подвиг врятованих євреїв.
Музей Чарторийських
Цікавий художній музей у складі Національного музею Кракова, що розташований у будівлі колишнього арсеналу в історичному центрі. Тут представлено об’ємну та цінну колекцію предметів мистецтва, яку протягом кількох століть збирали і потім передали місту представники польських дворян Чарторийських.
Зібрання включає понад 80 тисяч предметів, у тому числі античне мистецтво, живопис, художнє ремесло, предмети військового побуту та бібліотеку з 250 тисяч книг та рукописів. Перлини колекції – знаменита “Дама з горностаєм” Леонардо да Вінчі та “Пейзаж з добрим самаритянином” Рембрандта. Раніше тут також виставлявся “Портрет молодої людини” Рафаеля, але в роки Другої світової війни він був втрачений.
Крім зіркового живопису, у музеї Чарторийських можна побачити китайську порцеляну, рідкісні пергаменти, давньоєгипетські артефакти, різьблені скриньки зі слонової кістки, велику колекцію обладунків, східні килими ручної роботи та багато іншого.
Курган Костюшко
Штучний курган, що підноситься на захід від Старого міста, який був створений у першій половині XIX століття на згадку про національного польського героя Тадеуша Костюшка. Він знаходиться на пагорбі заввишки понад 300 метрів, висота самого кургану майже 35 метрів. Це робить його чи не найкращим оглядовим майданчиком Кракова: з вершини кургану відкривається панорама майже всього міста.
Дорога з центру до кургана Костюшка проходить через квартал з особняками початку минулого століття та повз мальовничий цвинтар з могилою відомого польського письменника-фантаста Станіслава Лема. Сам курган обнесений потужною фортечною стіною з неоготичною каплицею святої Броніслави. Поруч знаходиться Музей Тадеуша Костюшка, садок його імені та залишки австрійського форту.