До Дня Соборності Україні учасники ПРОпозиціонери Клубу дискутували про те, чому українці досі не можуть сповна скористатися незалежністю України для побудови сильної, демократичної і економічно успішної держави. На думку депутата Дніпровської міської ради від “Пропозиції” Юрія Федька, проблема, насамперед, полягає в ментальному сприйнятті незалежності і наявності патерналістських поглядів.
Пропозиціонер переконаний, що 1919 і 1991 роки мають спільні риси – це невиправдані сподівання і викривлене сприйняття незалежності. Щодо першого чинника, то йдеться про певний романтизм. Що стосується другого, то як на початку та в кінці минулого століття, так і в сучасних умовах, українське суспільство до кінця не сформоване.
«Коли ми говоримо про складові державотворення в Україні, ми забуваємо про те, що у нас повинен бути народ. На жаль, переважна більшість українців – це населення. Народ – це ті люди, які розуміють, що для того, щоб щось змінювати в Україні, потрібно починати змінювати себе. І ми бачимо, що коли була Революція Гідності, коли люди вийшли на Майдан, і певний відсоток від загальної кількості українців змінив напрямок руху нашої держави, всі інші очікували, що цей актив і далі буде це робити. А вони ці дії або сприйматимуть або критикуватимуть. Це патерналізм – спочатку імперські, а потім радянські сподівання на те, що хтось повинен щось зробити. Чому ми не пішли шляхом Польщі чи інших демократичних держав в 1991-у році? Тому що дуже сильний був вплив соціалістичної комуністичної еліти нашої держави, яка хотіла отримувати голоси народу і йшла на поблажки та соціальні стандарти, які не відповідали економічними умовами держави. І ми за рахунок цього проїдали свої майбутнє. Якраз і останні результати виборів показують співвідношення між тими, хто щось хоче робити, і тими хто сподівається на щось без своєї участі. «Пропозиція» ж чітко демонструє, що ми є політичною силою, яка направлена на повну заміну уявлення українців про свою державу», – заявив Юрій Федько.
І поки пропозиціонери працюють на рівні місцевого самоврядування, якісно змінюючи громади, держава має зосередитись на просвітницькій роботі, враховуючи уроки історії. Адже нині про “Розстріляне відродження”, про загиблих захисників України в 1919-1921 рр, про наших дисидентів українці мало знають. І багато з них не розуміють, чому Україна боролася за незалежність. А ще слід формувати патріотизм в суспільстві.
«Один з співзасновників нашої політичної партії «Пропозиція», міський голова Дніпра Борис Філатов нещодавно захистив докторську дисертацію, яка безпосередньо так і називається «Патріотизм як чинник політичної трансформації сучасної України». Він у своїй роботі якраз і досліджує, що це те, на чому слід зробити акцент. Ми бачимо, що коли в 2013-2015 роках у молоді і навіть старшого покоління був сплеск патріотизму, то на сьогоднішній день, на жаль, він згас. І ми не можемо перевести його в трансформування нашої держави», – констатував депутат.
Маєте пропозиції?
Зустрічаємось кожного вівторка та четверга о 19.00 в голосовому чаті нашого Телеграм-каналу: https://t.me/propositioner
Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia