ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: нові можливості й перспективи Петриківської селищної громади
Практично у кожної господині на подвір’ї справжні квіткові шедеври з різнобарв’я троянд, айстр, чорнобривців, мальв, жоржин, неначе вони під вікна до власної оселі перенесли ті дивовижні малюнки петриківського розпису та кращі традиції, які від покоління до покоління переходили як культурно-історична спадщина. А ще тут мешкають працьовиті люди, з відкритою душею, добрим серцем і колосальним талантом, завдяки чому петриківський розпис є всесвітньо відомим брендом та у 2013 році був внесений до списку всесвітньої нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
Тому мешканцям Петриківщини є чим пишатися, є про що мріяти, вони чітко бачать свої цілі й перспективи та мають амбітні плани на майбутнє.
І хоча Петриківській громаді, утвореній у рамках процесу децентралізації, трохи більше року, її мешканці відчувають себе справжніми господарями власної долі. Саме завдяки децентралізації почався реальний розвиток громади, яка отримала більше повноважень і можливостей.
До складу громади увійшли 19 населених пунктів Петриківського району, де мешкають понад 24 тисячі осіб. І саме вони тепер мають самостійно вирішувати, на розв’язання яких проблем насамперед потрібно спрямовувати кошти. Адже фінансування необхідно розподілити і на навчальні заклади, і на охорону здоров’я, і на соціальну сферу, і на благоустрій території.
Разом з фінансовою самостійністю Пе-триківська громада здобула стимул розвиватися і наповнювати свій бюджет, в якому наразі залишається 60% податку на доходи фізичних осіб, 100 % – єдиний податок, 100% – податок на і нерухомість, 13,44% – під- > акцизні товари (пальне), 100% – акцизний податок з реалізації алкогольних та тютюнових товарів.
Але, крім фінансів, громаді потрібен лідер. І на Петриківщині така людина є – голова громади Наталія Коваленко. Енергійна, рішуча, вольова, мудра, готова приймати непрості рішення та брати на себе відповідальність. Саме тому, починаючи з квітня 1998 року,
Наталія Іванівна беззмінно обиралася на посаду голови Петриківської райради. І коли на виборах вирішували, кому бути головою новоствореної державою громади, односельці вкотре довірили керівництво громадою Наталії Коваленко. Вона тут народилася, любить свій рідний край, шанує людей, які живуть поруч, переймається долями інших, завжди готова вислухати кожного, допомогти, підтримати.
У цій тендітній красивій жінці відчувається сила волі, твердість характеру, а також глибока людяність і душевна доброта.
Наталія Іванівна зуміла поєднати в одному колективі селищної ради досвід і молодий потенціал, завдяки чому Петри-ківська громада самостійна, самодостатня та готова спільними зусиллями не тільки відновити те, що було, а й побудувати нове та дієве.
Децентралізація стала по-справжньому великим поштовхом для розвитку інфраструктури Петриківщини та початком реалізації багатьох масштабних проектів.
Здобутки громади можна побачити в інфраструктурних змінах. Це будівництво і ремонт медичних закладів, шкіл, садочків, освітлення вулиць, придбання обладнання для бюджетних установ, зокрема для харчоблоків та їдалень шкіл. Запрацював Центр надання адміністративних послуг. На сьогодні у Пе-триківській громаді повністю збережені освітня і культурна мережі закладів та охорони здоров’я.
Багато уваги приділяється дітям, їх фізичному і духовному розвитку. Наталія Коваленко переконана: потрібно акцентувати увагу на спорт, залучати до спортивних залів, на майданчики якнайбільше дітей, молоді та дорослих й створити для цього відповідні умови. Тому підтримка фізкультурно-спортивного руху, зміцнення матеріально-технічної бази закладів – одне з пріоритетних завдань лідера громади.
І Петриківщина, безсумнівно, може пишатися своїми спортивними здобутками. Сьогодні на території громади проживають переможці всеукраїнських та обласних рівнів, а в селі Чаплинка зростає 7-річний чемпіон Європи з ша-шок-64 Максим Гасенко, який нещодавно
в турецькому місті Кушадаси виборов дві золоті медалі у швидкій та блискавичній грі й одну срібну в класичній.
В умовах реформи Петриківська громада отримала можливість самостійно розвивати систему надання первинних медичних послуг на своїй території. На базі «Петриківського центру первинної медико-санітарної допомоги» тільки за 2021 рік у рамках програми Президента України «Велике будівництво» побудовано дві амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Новозбудовані амбулаторії – це гарні світлі приміщення, які будуть оснащені оновленим медичним обладнанням. Відтак, відкриття таких сучасних медичних закладів дасть можливість жителям громади безперешкодно, швидко та якісно отримувати медичні послуги. На базі «вторинки» створені нові відділення, в існуючі придбане нове обладнання.
За підтримки Програми «U-LEAD з Європою», цьогоріч у громаді було відкрито «Центр надання адміністративних послуг», який обслуговує жителів 19 населених пунктів, надаючи майже 200 адміністративних послуг. Їх можуть отримати навіть найвіддаленіші населені пункти. І все завдяки тому, що Наталія Іванівна ініціювала створення 7 віддалених робочих місць адміністраторів ЦНАП.
По новому в Петриківській громаді підійшли і до вирішення питань дітей, позбавлених батьківського піклування. У червні 2021 року відкрився новозбу-дований малий груповий будинок «Фортеця добра». Такий заклад – новий стандарт у вихованні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Він прийшов на зміну інтернатам, які давно застаріли. Саме для таких дітей державним та обласним коштом звели «з нуля» сучасну будівлю, а за фінансування з місцевого бюджету закупили меблі, обладнання та подбали про озеленення і подальше утримання закладу. Для малечі свої двері гостинно відчинили світлі спальні, сучасна кухня, стильна вітальня.
Окрема тема: безпека петриківців. У громаді діє проєкт «Поліцейський офіцер громади». Донедавна тут була лише одна поліцейська станція у Хутірському ста-ростинському окрузі з двома офіцерами громади. Зі збільшенням території зросла необхідність у додаткових ресурсах. Тож незабаром – відкриття ще двох станцій у Курилівці та Шульгівці.
Звичайно, розвиток громади – справа непроста Але Наталія Коваленко переконана: разом з односельчанами вони реалізують чимало сміливих задумів та амбітних проектів. І саме на їх долю випало зробити все, щоб Петриківщина сяяла усіма барвами, як квітка, стала ще прекраснішою і заможнішою, а їхня громада була взірцем і прикладом для інших.
Валентина ДЕНИСОВА