Газета "ЗОРЯ"

Ігор Коломойський олігарх чи ні? Цивілізований світ визначився, черга за Україною

23 вересня 2021 року Верховна Рада прийняла закон «про олігархів» у другому читанні. Законопроєкт визначає, хто такі олігархи і встановлює їм обмеження. Та чи зможе українська влада обмежити Ігоря Коломойського, який відповідає всім критеріям олігарха — питання. 

Через прийняття законопроекту у парламенті сталися сутички: його розглянули за скороченою процедурою. Це викликало обурення, і нардепи опозиційних партій навіть спробували блокувати трибуну.

Вперше в історії України на рівні закону влада дає визначення тому, хто такі олігархи. Це люди, які мають значний вплив на економічну та політичну ситуацію в країні:

Якщо когось визнають олігархом, то він не зможе фінансувати роботу партій напряму чи через довірених осіб, а також брати участь у купівлі об’єктів великої приватизації.

Нам одразу спадає на думку найбільш одіозний бізнесмен України, яким вже цікавляться закордонні спецслужби — Ігор Коломойський. Чому так? Бо він має значний вплив в енергетиці, в нафтогазовому секторі, у важкій промисловості та у медіа.

Коломойський і політика

На останніх виборах президента Коломойський називав себе бізнес-партнером тодішнього кандидата у президенти Володимира Зеленського. Нагадаємо, як у новорічну ніч 2019 року телеканал Коломойського «1+1» вирішив транслювати спочатку не привітання президента Порошенка, а заяву Зеленського про похід у президенти. 

Політологи вважають, що в «групу Коломойського» у Верховній Раді входять Олександр Дубінський, Ігоря Палиця та Олександр Ткаченко. Всі троє — вихідці з бізнесу Коломойського: медійного та нафтогазового. На Коломойського у парламенті також орієнтуються групи «Довіра» і «За Майбутнє»

Але важливіше, скільки нардепів Коломойський готовий мобілізувати під свої потреби. Як показав закон, який заборонив повертати проблемні банки колишнім власникам (йдеться про ПриватБанк), монобільшість не така вже і більшість. Тоді насилу назбирали голоси і прийняли законопроект.

Серед тих, хто не прийшов у день голосування до парламенту, утримався чи був проти, окрім «групи Коломойського», були 49 представників «Слуги народу». Показовим є те, що до другого читання цього «антиколомойського законопроекту» подали рекордні 16 тисяч правок.

Коломойський і медіа

За даними видання «Детектор медіа», співвласниками телевізійного холдингу «1+1 медіа» є Ігор Коломойський, його партнер по бізнесу Геннадій Боголюбов та ще одна компанія, пов’язана з дружиною Віктора Медведчука Оксаною Марченко та Ігорем Суркісом.

Холдинг об’єднує сім телеканалів: «1+1», «2+2», ТЕТ, «Плюсплюс», «1+1 International», «УНІАН ТБ» та «Бігуді», а також групу сайтів, продакшн, VOD-платформу «1+1 video» і «1+1 media school». Також, до медіа-активів Коломойського входить «інформаційна агенція УНІАН.

Коломойський і промисловість

До цієї сфери інтересів олігарха належать металургійні та феросплавні заводи, гірничо-збагачувальні комбінати, нафтовидобувні, нафтопереробні підприємства, а також мережа АЗС.

Серед найбільш основних компаній, які входять до сфери впливу Коломойського, є такі:

У Коломойського є інтереси у агробізнесі, харчовій та легкій промисловості. Але в інтерв’ю 2019 року він не називав себе олігархом. «Я не олігарх. Олігарх — Порошенко. І Ахметов. У них є влада. У мене немає бізнесу, пов’язаного з владою», — говорив тоді Коломойський.

Але в червні 2021 року він був вже «морально готовий потрапити в реєстр олігархів». У будь якому випадку, ми вже скоро побачимо, чи назве українська влада дніпропетровського бізнесмена олігархом, та чи зможе обмежити його вплив.

І нагадаємо, що у квітні 2019 року стало відомо, що ФБР почало розслідування проти Ігоря Коломойського. Бізнесмена нібито підозрюють у низці фінансових злочинів, зокрема у відмиванні грошей. Про це повідомило видання The Daily Beast.