Газета "ЗОРЯ"

Чи є загроза продовольчої кризи в Україні

Ціни на продукти харчування ростуть з кожним місяцем. Це пов’язано з пандемією, світовою інфляцією та постійним зростанням вартості паливно-мастильних матеріалів. Наскільки вартість продуктів може ще вирости? Про це говорили у програмі «Твій вечір» на каналі ДніпроTV.

«Інфляція є і це об’єктивний факт. Ми маємо збільшення вартості на продовольство останні десять років. В чому полягають причини цієї інфляції? Є підвищений попит на продовольство взагалі на земній кулі. Тому що населення  збільшується, а кількість орних земель не збільшується – і не може збільшуватись. І є потреба, тобто попит. Тому, безумовно, є об’єктивний факт збільшення інфляції», – сказав кандидат технічних наук, фермер Іван Маркевич.

У таких випадках – коли є великий попит на продукти, держава може використовувати запаси з державного резерву.

«Наприклад, є така штука, як державний резерв. Вона є у Сполучених Штатах. І коли є попит на борошно, або на зерно, то державний резерв якраз повинен на це реагувати. І це зерно якимось чином на ринок викладати, щоб люди купували і вирішували ці проблеми», – висловив свою думку Іван Маркевич.

З ним погоджується екс-голова Єлизаветівської сільської ради Максим Голосний.

«З приводу держрезерву погоджуюсь. Але ж ми всі забуваємо про шалений врожай, про який нам «співала» влада восени. Сказала, що в нас рекордний врожай зерна, але замовчала про неконтрольований вивіз його та борошна з країни. Сьогодні ми вимушені організовувати реверсні поставки свого ж українського борошна з Туреччини, – сказав Максим Голосний. – Для виробництва борошна газ не потрібен. Тобто, скільки б не дала наша родюча земля врожаю, він весь неконтрольовано вивозиться за межі нашої держави для потреб зовнішніх партнерів. Є такий факт? Є, разом з бурштином та лісом. Давайте відверто: енергетична криза взаємопов’язана з соціально-економічною та харчовою. Тобто продовольчою безпекою України не займаються. Якщо в нас був гіпер врожай, що заважало заповнити наш державний резерв? Нічого. Питання, що робити? Державне регулювання цін – воно не дасть того очікуваного ефекту в короткочасній перспективі».

З чим пов’язаний експорт зерна та його нестача в Україні?

«По-перше, зросли світові ціни майже на все. В тому числі на пшеницю, на зерно, на борошно – на все. І тому наші експортери дуже активно вивозили цю продукцію за кордон. Наскільки мені відомо, то майже 16, 5 млн тонн пшениці було експортовано з України. Що стосується борошна, то дійсно, виробники борошна та хлібопекарної промисловості кажуть, що їм може не вистачати. І його будуть завозити з Туреччини. Але, як відомо, на світовому ринку турецьке борошно було значно дешевше, ніж українське. Тут ще є економічні питання, пов’язані з оподаткуванням. Крім того, дуже погана ситуація в нас з вартістю енергоносіїв, в першу чергу газу, який використовується для виробництва того ж хліба», – повідомив  економічний експерт Віктор Жих.

Источник: ДніпроTV