Газета "ЗОРЯ"

ЯКЩО ЗАХВОРІЛА КОЗА, або Що таке тимпанія рубця

В усі часи люди розглядали кіз, як найвитривалі-ших і найневибагливіших сільськогосподарських тварин. Саме завдяки їм тисячі україн- j ців змогли пережити тяжкі воєнні та голодні роки, коли утримувати традиційних годувальниць — корів — було вкрай нелегко.

Багато хто вважає, що коза може пристосуватися до різних умов проживання і завжди сама себе нагодує. Звісно, дане твердження не позбавлене здорового глузду, але навряд чи в цих умовах вона даруватиме власнику достатню кількість молока. Тому дотримання елементарних правил годування — запорука здорової тварини та щасливого господаря.

Причини хвороби

На відміну від ВРХ, кози рідше мають проблеми з травленням, бо більш вибагливі до кормів. Проте все частіше зустрічаються випадки, коли власники дорізають тварин, не знаючи, що робити і як лікувати гостру тимпанію — захворювання, що характеризується збільшенням рубця в об’ємі за рахунок переповнення його газами. Виникає цей стан майже завжди через необережність та необізнаність господаря.

Спричиняє тимпанію поїдання у великій кількості соковитих кормів, особливо бобових — гороху, люцерни, конюшини, молодих кукурудзяних качанів й капусти. Якщо всі ці рослини рясно зволожені росою чи тварину напували відразу після їжі — шанси захворіти зростають.

До речі, у маленьких козенят навіть за умов доброї годівлі теж може виникнути переповнення рубця газами і затримка їх відходження через закупорку сичуга вовною, яка разом із мінеральними солями утворює камінці.

Як розпізнати?

Перше, що можна побачити неозброєним оком, — швидке збільшення живота, особливо зліва. Коза відчуває біль і постійно озирається назад, відмовляється від корму, в неї відсутня жуйка і відрижка.

Скорочення рубця поступово зникають, у нормі їх повинно бути 2—4 за дві хвилини. Потім з’являються проблеми з диханням: воно стає поверхневим і організм тварини починає компенсувати недостатність повітря за рахунок ротових вдихів, при цьому виділяється велика кількість слини. Звісно, все це призводить до виникнення почуття страху та рясного потовиділення.

Якщо не розпочати лікування, виникає нестача кисню у крові й тканинах з наступним накопиченням вуглекислого газу в організмі, і тварина гине від асфіксії.

Лікування й профілактика

Якщо ваша тварина знаходиться на початковій стадії захворювання, шанси її врятувати дуже високі. Передусім, необхідно поставити козу на задні кінцівки, а передні підняти угору. У такому положенні варто активно робити масаж лівої голодної ямки (знаходиться між останніми ребрами й тазом).

Водночас треба викликати рефлекторну відрижку, для цього періодично витягують язик. Із препаратів добре допомагає тимпанол — 2 0 мл розводять у 200 мл води та випоюють тварині. Якщо симптоми не зникають, препарат дають повторно, але зменшують вдвічі кількість рідини. Для посилення моторної функції рубця застосовують настойку чемериці — по 1,5 мл тричі кожні З години.

Трапляється, що у власника немає жодних препаратів і придбати їх неможливо з різних причин. У такому разі використовують розчин з 40 мл горілки, 50 мл олії, 100 мл води та чайної ложки солі.

Якщо всі вищезгадані заходи не дають бажаних результатів або помітні проблеми з дихальною системою, треба звертатися за допомогою до ветеринара. Він зможе правильно зробити прокол рубця та призначити подальше лікування.

Щоб уникнути тимпанії, не треба випасати кіз та згодовувати їм зелену масу після дощу та з росою. Перед вигоном на пасовища з молодою травою тваринам потрібно дати сіна. Ці елементарні правила не тільки збережуть здоров’я тварині, а й ваші нерви та гроші.

Ксенія БРАГИНСЬКА, лікар-ветеринар

ВІД РЕДАКЦІЇЇ

Тепер ця рубрика стане в «Зорі» постійною. Тому, якщо виникли запитання, надсилайте їх до редакції або на електронну пошту pgs111@ukr.net

Спробуємо відповісти. Але пам’ятаємо, шановні — порада з газетної шпальти далеко не завжди рівноцінна відвідинам або виклику ветеринара.