Коронавірус – це серйозний виклик, який постав сьогодні перед світом, загрозу якого на собі у повній мірі відчули майже всі країни: Китай, Європа, Сполучені Штати Америки. Не обійшла ця хвороба і Україну. Про алгоритм роботи лікувальних закладів Дніпропетровщини під час пандемії, говоримо з директором департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської ОДА доктором наук, професором Валерієм Сердюком.
– Валерію Миколайовичу, як працює сьогодні медична галузь Дніпропетровщини? Чи вдалося департаменту охорони здоров’я в умовах реформи організувати надійну роботу лікувальних закладів і чи готові вони до такого серйозного випробування, яке проходимо нині ?
– Медична галузь – з усіма її проблемами сьогодні знаходиться в центрі уваги влади, політиків, суспільства. Ситуація в країні – під особистим контролем Президента України Володимира Зеленського, уряду, парламенту. Завдяки об’єднанню зусиль влади, бізнесу, громадян, волонтерів, медики не залишися наодинці з такою серйозною проблемою. Дніпропетровщина, на мою думку, вчасно зреагувала на введення карантинних заходів. Було організовано обласний оперативний штаб протидії коронавірусу, який не лише реагує на ситуацію в тому чи іншому місті, районі нашої області, а й намагається прийняти вчасно ті необхідні рішення, які упереджують спалахи інфекції.
Вчасно було створено 22 блок-пости , на кожному з яких чергує медичний працівник, що дає змогу перевіряти водіїв та пасажирів, які їдуть на Дніпропетровщину, визначити серед них осіб з симптомами ГРВІ і згодом перевірити їх на наявність коронавірусу. Злагоджена робота медиків, представників правоохоронних органів та МЧС дала свої результати і в перевірці тих мешканців Дніпропетровщини, які повернулися в Україну з-за кордону .
У нас повне порозуміння і велика допомога від обласної влади. Голова обласної державної адміністрації Олександр Бондаренко особисто опікується роботою наших госпітальних баз і долучає інвесторів до забезпечення медиків засобами індивідуального захисту. Це – правило, за яким ми працюємо. Убезпечити життя кожного лікаря, медичної сестри, санітарки, лаборанта, фельдшера, водіїв і працівників екстреної допомоги, а також тих, хто працює в реєстратурах, поліклініках, центрах первинної медичної допомоги, лабораторіях – понад усе.
Хоч наявність захисних костюмів, респіраторів, навіть бахіл, окулярів і рукавичок – сьогодні це певна проблема, проте владою робиться все задля забезпечення цими засобами працівників лікувальних закладів, які опинилися на першій лінії оборони від небезпечного вірусу.
Завдяки своєчасним рішенням, прийнятим Дніпропетровською обласною радою, ми отримали додаткові кошти на необхідне обладнання. Скажу відверто, голова обласної ради Святослав Олійник сьогодні особисто побував майже в кожній госпітальній базі і знає достеменно ті питання, які необхідно вирішити насамперед. Так, завдяки його ініціативі, депутатський корпус області прийняв рішення про виділення 100 мільйонів гривень на боротьбу з коронавірусом. Зокрема, на ці кошти було придбано 57 апаратів штучної вентиляції легенів, ( всього планується 73), мобільні рентген-апарати, монітори, трубки для інтубації легенів, реагенти і ще багато іншого. Саме обласна рада виступила ініціатором матеріальної підтримки тих медиків, які працюють безпосередньо в зонах ризику. З обласного бюджету виділено 13 млн.грн. для виплати премій.
Завдяки спільним зусиллям органів місцевого самоврядування і медиків, на Дніпропетровщині створені мобільні бригади, які беруть біологічні матеріали у підозрюваних на COVID і доставляють їх до лабораторного центру. За період карантину створено і ефективно працюють 82 бригади. На 13 квітня ними здійснено понад 800 виїздів і відібрано понад 1500 проб. Саме їм ми завдячуємо у тому, що можемо оперативно відстежувати динаміку захворюваності.
Також, користуючись нагодою, висловлюю щиру подяку фахівцям лабораторного центру, які працюють сьогодні у посиленому режимі, як і працівники екстреної допомоги, колективи міської клінічної лікарні № 21 ім. Попкової міста Дніпра, Криворізької інфекційної лікарні № 1, Новомосковської та Першотравенської міських лікарень, усіх, без винятку, 18 госпітальних баз області.
Медики Дніпропетровщини – віддані своїй справі фахівці. Кожен на своєму робочому місці взяв на себе відповідальність зробити все задля відновлення здоров’я і порятунку життя.
– На адресу департаменту сьогодні висловлюється критика, нерідко і звинувачення у прийнятих рішеннях, особливо у соціальних мережах…
Хто обрав сьогодні тему коронавірусу для особистого піару – зробив моральний вибір на корить власного сумління. Той, хто має вільний час для активного спілкування в мережі інтернету, навіть радує мене і моїх колег, бо, очевидно, знаходиться на самоізоляції і має всі підстави убезпечити себе і оточуючих від інфікування. Що стосується рішень департаменту і моїх особистих наказів – всі вони приймаються колегіально. Ми враховувуємо, насамперед, вимоги Міністерства охорони здоров’я, досвід вітчизняних і зарубіжних колег і поради наших провідних фахівців Дніпропетровської медичної академії і кращих фахівців галузі.
Я безмежно вдячний професорам, докторам медичних наук Олені Клігуненко, Людмилі Шостакович-Корецькій, Сергію Риженко, які протягом доби разом зі мною та іншими фахівцями – на прямому зв’язку з лікувальними госпітальними базами. Щоранку – у нас телеміст. Ми розбираємо детального кожний випадок ускладнень від коронавірусу, кожний випадок захворювання на пневмонію середньої і важкої ступені тяжкості, радимося, коригуємо протокол лікування.
До речі, саме з ініціативи депертаменту до затвердженого МОЗом протоколу лікування хворих на коронавірусну інфекцію, ми додали методичні рекомендації, розроблені нашими науковцями у галузі вірусології, епідеміології, реаніматології та анестезіології.
– До речі, що там з приводу ВІП-палат, які, ніби-то організували в обласній клінічній лікарні імені Мечникова?
– Це плід чиєїсь уяви. Нічого подібного навіть не розглядалося. Саме цю лікарню ми визначили як профільну госпітальну базу для лікування хворих з ускладненнями від COVID 19, оскільки в ній працюють високопрофесійні фахівці, в першу чергу, анастезіологи, реаніматологи. Для таких пацієнтів виділено і оснащено окремий корпус, який розрахований на надання допомоги одночасно 200 пацієнтам.
До того ж, врахували і той беззаперечний факт, що колектив під керівництвом заслуженного лікаря України Сергія Риженка отримав досвід лікування від тяжких травм наших бійців. А протягом 2009-2010 років, коли у нас панувала пандемія вірусу H1N1, саме медпрацівники обласної лікарні повернули до життя більше 400 пацієнтів.
Ще одна важлива справа – лабораторію лікарні ми долучили до проведення ПЛР -тестів. Сучасне обладнання, фахові лаборанти і лікарі можуть здійснювати до 100 таких досліджень на добу. А незабаром – навіть 200.
Саме тут перевірятимуть на наявність коронавірусної інфекції всіх хворих з діагнозом пневмонія, а також хворих із Першотравенська, Павлограду. Бо саме вчасно виявлена інфекція в рази збільшує реальність видужати і убезпечує від надсерйозних ускладнень. В обласній лікарні Мечникова також нададуть допомогу вагітним, інфікованим COVID
– Що можете сказати про те, як лікують пацієнтів з встановленим діагнозом коронавірусної інфекції, спричиненої вірусом SARS – COV-2?
Алгоритм наших дій схожий на підхід ізраїльських колег, зокрема, відомого вірусолога професора Аллона Мозеса. Всіх пацієнтів ми поділяємо на три категорії. До першої відносяться ті, хто має легку форму захворюваності, а таких, на переконання наших та ізраїльських фахівців – більшість. Це температура не вище 37 – 37,5 градусів, відсутність утрудненого дихання, кашлю, інших симптомів. Їм достатньо знаходитися на самоізоляції, на амбулаторному лікуванні, під системним наглядом сімейного лікаря. Друга категорія – це пацієнти з високою температурою, лихоманкою, кашлем, ускладненнями – вони госпіталізуються до спеціальних боксів госпітальних баз. І третя категорія з найтяжчими ускладненнями – це ті, хто потребує реанімації, інтубації легень, підключення до апарату штучного дихання. На 14 квітня з 71 особи, у яких виявлено COVID, одужало вісім. У кількох тяжких пацієнтів намітилася позитивна динаміка.
– Що порадите ви мешканцям області, як убезпечити себе?
– Всім необхідно усвідомити, коронавірус – серйозний виклик і система індивідуального захисту, яку передбачає карантин – життєва необхідність. Важко сприйняти заборону на відпочинок у парках, на відвідування масових заходів, та обмежити себе вкрай необхідно. Бо саме це унеможливлює розповсюдження інфекції. Сьогодні кращі вірусологи зі світовим ім’ям працюють над створенням вакцини та ліків від COVID. Проте це потребує деякого часу. То ж давайте будемо свідомими громадянами і дослухаємося до порад фахівців звести до мінімуму спілкування, контакти з друзями і знайомими. Спільними зусиллями ми подолаємо цю небезпеку.