Вербківська сільська ОТГ є одним з яскравих взірців успішності децентралізації на теренах Дніпропетровщини
Чому так?
Бо Любов ХОЛОДЕНКО — голова Вербківської сільської ради Павлоградського району з 2009 року
Народилася Любов Пилипівна 25 липня 1948 року в селі Вербки Павлоградського району в сім’ї робітників.
У 1976 році скінчила Київський державний педагогічний інститут іноземних мов, по закінченні якого працювала у Вербках вчителем французької мови. З 1996 по 2009 рр. очолювала рідну школу. Одружена, має двох синів та чотирьох онуків.
2009-го Любов Пилипівна здобула впевнену перемогу на виборах сільського голови і по сьгодні є лідером однієї з найперших об’єднаних територіальних громад України. Завдяки праці створеної нею професійної команди за оцінкою фінансової спроможності у 2017 році Вербківська ОТГ посіла друге місце в Україні!
Нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня, медаллю святого рівноапостольного князя Володимира; нагрудним знаком «Василь Сухомлинський»; Грамотою Верховної Ради України «За заслуги перед українським народом», подякою ВРУ за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток Павлоградщини» та низкою нагород обласного, районного й галузевого рівнів.
ВІЗИТНА КАРТКА
29 липня 2015 року сесія Вербківської сільської ради VI скликання прийняла рішення про добровільне об’єднання Вербківської, Вязівоцької, Кочережківської, Поперечненської сільських рад Павлоградського району Дніпропетровської області у Вербківську сільську територіальну громаду з центром у Вербках.
Постійна увага сільського голови до питань підтримки молоді знаходить широке схвалення громади, палке захоплення тих, хто знає справжню ціну роботі з людьми. Тому територія громади є привабливою для нових мешканців. Привабливих факторів вистачає — природні ресурси у вигляді родовищ кам’яного вугілля, родючих земель, географічне положення, високий культурний потенціал та значний бюджет. Одне з найважливіших завдань, які ставить перед собою Любов Пилипівна, є — використання цих ресурсів задля розвитку громади.
За особистої ініціативи голови громади та активної участі депутатів, виконавчого комітету, громадськості села в рамках реалізації проекту DOBRE розроблено та затверджено на сесії основний документ розвитку громади — «Стратегію сталого розвитку Вербківської ОТГ на 2018—2027 роки». Працюючи в напрямі децентралізації, у Вербках є усвідомлення: єдиний, хто визначатиме долю розвитку свого села — це мешканець цієї громади. Недарма за три роки бюджет Вербківської ОТГ зріс майже вдвічі: якщо у 2015 році він становив 77,6 мільйона гривень, то у минулому, 2018-му, — понад 142 мільйонів.
Сьогодні на території громади працюють 4 будинку культури, 4 бібліотеки сімейного читання, 3 дитячих садки, навчально-виховний комплекс, 2 школи, народний музей. Головна гордість громади — відроджений храм Успіння Пресвятої Богородиці. Це одна з найбільших та найстаріших сільських церков на території Західного Донбасу.
У грудні 2017-го в громаді створено Центр первинної медико-санітарної допомоги, йому підпорядковуються дві амбулаторії загальної практики сімейної медицини: Вербківська (4 сільських ФАПи) та В’язівоцька (3 ФАПи). Роком раніше у Вербках запрацював Центр позашкільної освіти. У 23 творчих гуртках (за художньо-естетичним, вокально-хоровим, гуманітарним, хореографічним, декоративно-прикладним, науково-технічним та еколого-натуралістичним напрямами) сьогодні займається 610 місцевих дітей.
З 2016 по 2018 рік тільки в освітянській сфері реалізовано 36 різноманітних проектів загальною вартістю понад 11,6 мільйона гривень. Вербківській та В’язівоцькій ЗОШ І—ІІІ ступенів сьогодні може позаздрити будь-яка міська школа. Тут є інтерактивні дошки, ресурсна кімната інклюзивної освіти, сучасні комп’ютерні класи з проекторами, відремонтовані їдальні, дахи, нові енергоефективні вікна, яскраві та теплі фасади, зроблено косметичні ремонти більшості класів.
Нещодавно у школі села В’язівок відкрився сучасний міні-тренажерний зал для учнів. У Вербківській школі, якій виповнилося 115 років, є класи новітньої програми «Інтелект України» в рамках «Нової української школи». Влітку тут працював мовний табір. До початку навчального року завершили капітальний ремонт харчоблоку та шкільної столової, зараз добудовується приміщення інтернатного відділення. Нині тут навчається 508 дітей. Наразі осучаснюється і вже відремонтований Кочерезький навчально-виховний комплекс, де навчаються 102 учні та 20 вихованців дошкільної групи.
А ще мешканці громади пишаються Вербківським дитячим садком-яслами «Оксанка», де виховується 115 дітей. У січні 2017 року поруч із старою вже відремонтованою будівлею садочка відкрилося нова, двоповерхова. Дві будівлі об’єднали переходом. Тепер кожна з п’яти груп має власну ігрову та спальню, окремий вихід та майданчик. Біля садка збудували і власну твердопаливну котельню. Сьогодні також закінчили повну реконструкцію Кочережківського народного дому, який не ремонтувався півстоліття. Тут проходять різноманітні свята та події, театральні дійства та навіть вечорниці. Наразі йде ремонт сільського клубу в селі Поперечному та продовжується реконструкція будівлі Вербківської сільради.
У 2016 році у Вербках винятково за кошти місцевого бюджету створили сучасний ЦНАП. На той час він став п’ятим Центром серед ОТГ Дніпропетровщини. Відтоді державні реєстратори та адміністратори допомагають населенню з різноманітних питань.
Не залишається поза увагою й складна комунальна проблематика. За 2016—2018 роки з бюджету громади виділено майже 20 мільйонів гривень на розвиток сфери житлово-комунального господарства та інфраструктури. Крім того, у Вербківській ОТГ відремонтували рекордну кількість доріг у кількох селах.
І чи не найголовніший здобуток — по всіх Вербках провели питну воду. Ця проблема вирішується і в Поперечному, і в Морозівському, і в Кочережках, і у В’язівку — будують нові свердловини питної води. Все це робиться за рахунок коштів не тільки громади, а й обласного та державного бюджетів.
ПРЯМА МОВА
«Ми шукаємо кошти усюди, стукаємо в усі двері. Пишемо гранти, виграємо конкурси, співпрацюємо з фермерами та бізнесом, — наголошує Любов Холоденко. — А сьогодні в процесі децентралізації та об’єднання територіальних громад ми маємо завершити ключовий етап реформи. Щоб абсолютно всі наші громадяни не відчували дискримінації, мали рівний доступ до якісних послуг — в освіті, медицині, соціальній сфері…»
Це й є для мешканців громади чудова можливість власноруч будувати своє майбутнє.
Підготував Микола КРАЙНЯК