Газета "ЗОРЯ"

КОЛИ ПЕРЕВОДИТИ СТРІЛКИ

Годинники  на зимовий час в Україні слід переводити у ніч неділі.

Щороку восени наша країна переходить на зимовий час. Кожна така зміна, з літнього на зимовий час та з зимового навпаки – дається багатьом людям дуже важко. Проте поки що у нас це лишається без змін…

Коли переводять

У 2023 році на зимовий час переходимо 29 жовтня о 4.00. Стрілки переводять завжди у неділю, щоб не створювати сильних незручностей посеред робочого тижня. Та щоб в українців була можливість хоч трохи адаптуватися до нового часу.

Куди потрібно переводити?

Зазвичай перехід на зимовий час – це переведення стрілок годинника на одну годину назад. Тобто, якщо на годиннику буде 4.00, то його слід переставити на 3.00. Тому гарна новина: вранці 29 жовтня ми спатимемо на одну годину довше.

Чи переводять годинники інші країни Європи?

Так, у світі майже 80 країн використовують цей метод. Однак вже багато років поспіль Європа задумується над тим, щоб скасувати переведення…

Чому переводять?

Вперше переводити годинники запропонували 1784 року. Таке рішення ухвалив посол США у Франції Бенджамін Франклін з метою економії свічок. А ось перехід на літній час приписують уродженцю Англії Вільяму Віллетту.

В Україні годинники переводять від 1981 року. Основна мета — щоб люди мали змогу довше працювати та менше використовували штучне освітлення.

У нашій державі до переведення стрілок годинника ставляться по-різному. Прихильники впевнені, що такий перехід економить електроенергію та енергоносії. А ось противники вважають, що це призводить до порушення біо­ритмів людини і погіршення здоров’я.


У 2021 році народні депутати вже хотіли скасувати переведення годинників на літній та зимовий час. Але так і не проголосували за це.


На думку вчених, наявна система обчислення часу справді порушує ритм «неспання – сон», у зв’язку з чим погіршується самопочуття і працездатність. Людині потрібно заново звикати прокидатися і засинати в новий час. Крім цього, переведення годинників небезпечне тому, що:

Як підготуватися до переходу на зимовий час

За кілька днів до переведення стрілок годинника краще почати лягати спати раніше, хоча б на 15-20 хвилин. Це допоможе організму адаптуватися до нових умов.

Не можна перевтомлюватись. Краще відмовитись від надмірних фізичних навантажень, не затримуватись на роботі. По можливості необхідно дати організму відпочити.

Необхідно постаратися менше нервувати, якщо це можливо. Можна слухати розслаблюючу музику, пити трав’яні чаї і так далі.

Під час підготовки до переходу на зимовий час особливо важливо дотримуватися правильного харчування. Краще відмовитися від алкоголю, вживання жирної їжі, пити більше води, їсти овочі та фрукти.

Не варто забувати і про правила, які є актуальними в будь-який інший час. Так, краще відмовитися від використання гаджетів перед сном, потрібно намагатися гуляти на свіжому повітрі та провітрювати приміщення.

Віктор ВОРОНОВСЬКИЙ