Переговори українського уряду і кредиторів з МВФ йшли багато місяців, і в підсумку Кабінет міністрів домігся максимально можливого зниження вимог Фонду
Головним з них було зрівняння ціни на газ для населення з ціною для промисловості. Замість підвищення вартості на 60%, коли середня платіжка за газ кожної сім’ї в Дніпрі і області зросла б на 1000—1500 грн., вдалося домовитися про зростання ціни на 23,5%. З 1 листопада 2018 вона складе 8550 грн. за 1000 «кубів».
Давайте ж розберемося, як пов’язані ціна на газ і кредит МВФ, чому Україні важливо не допустити дефолту і яким чином уряд планує захистити громадян від зростання комунальних тарифів.
Навіщо Україні кредит МВФ?
Тепер Україна зможе отримати критично важливий транш фінансування. Ці гроші допоможуть країні уникнути дефолту і продовжити реформи.
Справа в тому, що в наступному році країні треба віддати міжнародним кредиторам близько 400 млрд. грн. Ці борги зробили уряди Миколи Азарова в 2010-14 рр. і Юлії Тимошенко ще в 2007-2009 рр. Усього в ті роки Україна позичила близько 50 млрд. дол.
Куди і навіщо вони були витрачені — окреме питання. Факт у тім, що кредити, взяті раніше — і навіть урядом диктатора Януковича — Україна зобов’язана віддавати. І для того, щоб акумулювати величезну суму і розрахуватися по боргах колишніх урядів, країні треба звертатися до найбільшого світового позичальника — МВФ.
А що, якщо не віддавати борги? Експерти підтверджують: така позиція веде до неприємних наслідків — дефолту. Таку ситуацію проходила Росія в 1998 році, Аргентина в 2001-му.
У країну, яка не платить за кредитами, не прийдуть інвестори, їй не дадуть нові кредити, економіка стискається, безробіття зростає.
Якби Україна допустила дефолт, то отримала б кризу, що нагадує ситуацію 90-х років: різка девальвація гривні, зростання курсу долара (сумний прогноз — 50 грн./$), розкручування інфляції, подорожчання всіх товарів, заморожування зарплат і пенсій, різке зростання безробіття.
«Дефолт — це девальвація гривні, інфляція, галопуючі ціни і безробіття. І скорочення витрат бюджету, — підкреслює Павло Кухта, заст. керівника Стратегічної групи радників по підтримці реформ (SAGSUR). — Отримати транш МВФ — кращий варіант для України. Навіть з точки зору ефекту для гаманців громадян, високі тарифи пережити значно легше, ніж десятки відсотків інфляції (тобто стрімкого зростання цін взагалі на всі споживчі товари і послуги) або падіння доходів».
Зараз, коли уряд домовився з МВФ, Україна підпише нову програму міжнародного фінансування stаnd-by. Експерти відзначають: співпраця з МВФ зміцнить економічне зростання України, який фіксується вже 2,5 року. Країна зможе продовжити розпочаті реформи, які зроблять її економічно сильнішою.
Як захистять людей?
Зростання цін на газ, навіть на 23,5% — дуже серйозно для багатьох співгромадян. Уряд розуміє це і вживає ряд заходів. Зокрема, Кабмін посилює програму субсидій і виділяє кошти на енергомодернізацію житла.
«Держава захистить тих, хто потребує допомоги, — підкреслює прем’єр Володимир Гройсман. — Малозабезпечені отримають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. А вже з 2019 року в Україні запрацює монетизація субсидій. Громадяни отримуватимуть від уряду «живі» гроші для оплати комунальних послуг. Все, що буде зекономлено завдяки розумному споживанню енергоресурсів, залишатиметься людям».
В уряді підкреслюють: підвищення ціни на газ не торкнеться тих, хто оформив субсидію. Усі субсидії, які вже були оформлені, перераховуються і переоформляються автоматично, тому громадянам нікуди додатково ходити не потрібно.
Детальніше про субсидії і «теплі кредити»
Уряд вніс зміни до порядку призначення субсидій, що спрощують отримання допомоги.
По-перше, субсидія буде призначатися на загальних підставах тим людям, за яких роботодавець не платить єдиний соціальний внесок.
По-друге, субсидії зможуть отримати безробітні громадяни — варто тільки стати на облік. На субсидії зможуть претендувати і сім’ї, що опинилися в складній ситуації через важку хворобу одного з членів сім’ї.
Пенсіонери, інваліди, особи, які втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на наднормативну житлову площу (до 30%). Якщо фактична вартість спожитих послуг менше обсягу обов’язкового платежу, платити потрібно тільки фактичну вартість.
Субсидії зможуть отримати сім’ї сотень тисяч «заробітчан», які виїхали за кордон — якщо людина платить ЄСВ в тій країні, де працює, і надасть відповідне підтвердження. Нарешті, до сукупного доходу для розрахунку субсидії не будуть враховуватися сплачені аліменти.
Олег ХОРОЛЬСЬКИЙ
ДО РЕЧІ
Ще одна важлива новина — програма «теплих кредитів» продовжиться і в 2019 році. Також з 1 січня запрацює Фонд енергоефективності, який буде фінансувати заходи з утеплення житлових будинків, встановлення котлів та лічильників.
Сукупно на ці цілі буде виділено 2 млрд. грн. Такий допомогою зможуть скористатися сотні тисяч українських сімей.