Газета "ЗОРЯ"

ЛЮТИЙ – роботи в саду й на городі

Останній місяць зими, мабуть, стоїть на першому місці за своїми холодами та складністю для рослин, і не випадково зветься він у нас – лютий. Між тим, весна -все ближче. І вже на кожного садівника та городника нападає нетерплячка скоріше почати щось робити. Адже роботи в лютому в саду і на городі вистачає. Правда, має вона поки не «польовий» характер, бо погода часто не дозволяє навіть вийти в сад, не те що там працювати.
Але посів рослин на розсаду, живцювання хвойних та багато інших садово-городніх турбот не дадуть розслабитися. Про що варто потурбуватися в лютому – далі.

РОБОТИ В САДУ

Утеплення кореневої системи

Основну увагу в саду варто приділити саме тому, як зимують ваші вихованці, і насамперед це стосується пристовбурових кіл — вони завжди повинні бути прикриті снігом. Але що робити, якщо морози чергуються з відлигами і сніг тане? Звичайно, використовувати й інші способи утеплення кореневої системи: зрізані гілки дерев, хвою, опале листя (запасене з осені у сухому приміщенні), гілки новорічних ялинок, та й, взагалі, всі рослинні залишки та обрізки, яких було так багато восени.

Чому це важливо? Навіть за найсильніших морозів надземна частина рослини може постраждати та навіть повністю вимерзнути, але ретельно утеплена коренева система, яка вижила, дає шанс на нове життя вашій рослині. Головне, щоб вижило коріння! До речі, під рослинними залишками й сніг протримається і не розтане довше. Це свого роду снігозатримка.

Перевірка укриття рослин

Перевірте, як вкриті теплолюбні рослини, чи не проломилися від снігу каркаси, чи не видно мишачих слідів. Акуратно струсіть товстий шар снігу з гілок чагарників і дерев, щоб вони не деформувалися і тим більше не зламалися. Якщо ж трапилася відлига, і сніг розтанув, можна трохи розкрити укриття і провітрити рослини, заразом перевіривши чи все з ними в порядку, чи добре їм зимується.

Часто після відлиги, з великою кількістю талої води знову починаються морози і рослини покриваються крижаною кіркою. Це, звичайно, дуже красиво і користується популярністю у фотографів, але садівникам варто знати, що під цією кіркою рослини (особливо багаторічники на клумбах) можуть відчувати брак повітря і випрівати, адже вона герметично їх запечатує. Лід потрібно акуратно розбивати, намагаючись не пошкодити самі рослини.

Обрізка дерев та чагарників

Залежно від регіону і погодних умов можна робити обрізку дерев та чагарників. Варто, правда, пам’ятати, що температура при цьому повинна бути не нижче ніж -5 градусів (а краще плюсова) і день повинен бути ясним, не дощовим. Якщо в лютому таке віконце утворилося — приступайте. Якщо ж сумніваєтеся, то краще дочекайтеся кінця лютого.

Заготівля живців

Під час таких лютневих обрізок можете заготовити і живці для майбутніх весняних щеплень, а можете й спробувати вкорінити їх у будинку в теплому приміщенні. Багато культур можуть дати корінці при правильній температурі (+24…+26 °С) і наявності додаткового підсвічування — троянди, декоративні чагарники і навіть абрикос та груша. Спробуйте, це цікаво!

Якщо у вас у підвалі зимують підщепи, то в лютому в тому самому підвалі можна зробити зимові щеплення, так ви заощадите собі час для весни.

Побілка та захист від морозобоїн

Тепер трохи про побілку. Якщо ви білите свої дерева восени і використовуєте звичайний вапняний розчин, то, швидше за все, побілку потрібно освіжити. Адже саме зараз і починається цей період, для якого, власне кажучи, і роблять побілку. Вдень починає припікати сонечко, і темна кора дерев нагрівається, в рослини починається рух соку, але
вночі знову повертається мороз і рослинні клітини замерзають.

Такий перепад денних і нічних температур може досягати 20 градусів. Хто це витримає? Ось і утворюються ті самі морозобоїни. Тому і побілка, як засіб від надмірного нагрівання стовбурів і гілок вдень, необхідна саме в лютому-на початку березня.

Складно білити в лютому? Згоден. Тому використовуйте сучасні матеріали, які не змиються за зиму, обгортайте стовбури та скелетні гілки спеціальними садовими бинтами з нетканого матеріалу або хоча б притуліть до стовбура з південного боку щит або широку дошку, яка відіб’є сонячне світло.

Це ж стосується і хвойних рослин. У них морозобоїни не утворюються, хвоя прикриває стовбури і гілки, але сама хвоя просто згоряє на сонці, адже коріння ще не працює та вологу з промерзлої землі не «качає». Обгорніть їх мішковиною, світлою тканиною або знову ж – зробіть екран-ширму з дощок, фанери, старого лінолеуму.

Живцювання хвойних рослин

До речі, про хвойні. Лютий — прекрасний час для розмноження їх за допомогою живцювання, зрозуміло, всередині будинку. Туя, ялівець, тис, ялина — все це і багато іншого можна виростити з живця і при цьому зберегти всі сортові особливості: форму крони і колір хвої.

Пересадка крупномірів

Саме зараз, при замерзлій землі та кореневій системі, час для пересадки крупномірів — дорослих рослин: і листяних, і хвойних. Правда, для їх викопування і посадки знадобиться спеціальна техніка, але якщо у вас таке завдання стоїть, то саме час.

Перевірка посадкових запасів

У лютому регулярно відвідуємо підвал і оглядаємо зимуючі там запаси. Ні, не консерви (хоча їх теж перевірити не завадить), а посадковий матеріал — жоржини, гладіолуси, картоплю і т.п. Перевіряємо, як зимують саджанці, чи не потрібно їх полити. Чого гріха таїти, поливати їх в підвалі взимку випадає не часто, і часом про це забуваєш. Перевіряємо, як зберігаються заготовлені на щеплення живці дерев і на укорінення — чубуки винограду та інжиру.

Перевірили і виявили, що, скажімо, гладіолус почав давати паростки? Не варто садити його в горщик і заносити у будинок. Користі від такої рослини, швидше за все, не буде. Зробіть по-іншому: покладіть їх у світле, сухе, але прохолодне приміщення і дайте цим паросткам волю, нехай собі ростуть (за низької температури сильно не виростуть). Приблизно за місяць до посадки у ґрунт ці відростки повністю видаліть.

А якщо виявили цвіль на живцях-чубуках? Акуратно протріть кожен вологою тканиною і обробіть з пульверизатора перекисом водню (розводять приблизно 1:20-1:30), рожевим розчином марганцівки (якщо знайдете) або будь-яким доступним фунгіцидом. До речі, вже в кінці лютого і настає час ставити їх на укорінення. Адже для утворення початків корінців потрібен приблизно один місяць, і ще один місяць живець повинен розвивати коріння в контейнері з ґрунтовою сумішшю.

А приблизно до 10 травня він повинен бути готовий до висадки у відкритий ґрунт — це оптимально. Поставите вкорінювати занадто рано (на початку лютого) — до травня він вже буде переростком, та й клопоту багато з цим. Поставите занадто пізно (в березні) — втратите час.

РОБОТИ У КВІТНИКУ

Готуємо розсаду

Є декоративні однорічники, які протягом тривалого часу розвиваються до моменту цвітіння. І якщо ви хочете побачити їх красу раніше, а не в кінці літа, то і сіяти їх потрібно в лютому (гвоздика Шабо). А якщо в лютому посіяти на розсаду звичайну петунію, то цвісти вона почне у квітні. Так, ще можливі заморозки і її доведеться заносити на ніч до хати, але якщо дуже хочеться краси вже в квітні.

Стратифікація деяких культур

Є декоративні культури, насіння яких повинне пройти обробку холодом і вологою — стратифікацію (лаванда, аквілегія і ін.). Їх теж потрібно сіяти заздалегідь — в лютому.

РОБОТИ НА ГОРОДІ

Початок сезону розсади

Для більшості садівників-городників саме в лютому починається новий сезон, адже це місяць перших посівів на розсаду. А чи не зарано? Все, звичайно, залежить від регіону, ваших побажань та можливостей. Давайте послідовно.

Скажімо, в південних регіонах останні заморозки можливі 1 травня, після них готову розсаду можна висаджувати у відкритий ґрунт. Але до 1 травня розсаді, скажімо, баклажанів, потрібно 50-60 днів рости в будинку, плюс днів 10 від посіву до сходів. Разом, якщо від 1 травня відрахувати ці 60-70 днів, то й вийде, що сіяти ці самі насінини баклажанів на розсаду потрібно вже у двадцятих числах лютого. Але це в південних регіонах, дивіться на дату можливих останніх заморозків і від неї рахуйте. Для господарів теплиць час посіву насіння овочевих культур зсувається, взагалі, на початок лютого.

ЗАГАЛЬНІ РОБОТИ

Зважте свої сили і можливості

Тепер про можливості. Для вирощування якісної розсади потрібно чітко дотримуватися балансу температури, живлення, поливів і освітлення. Якщо один з компонентів порушений, не забезпечений повною мірою, не чекайте хорошої розсади. Тому зважте свої сили і можливості. І якщо полив та температуру забезпечити нескладно, то ось із живленням, і особливо з освітленням, можуть виникнути проблеми. У лютому дні ще занадто короткі, а розсаді потрібно як мінімум 14 годин світла, без штучного підсвічування не обійтися. Так що все прорахуйте.

Пошук та купівля необхідного

Звичайно, якщо вже мова пішла про розсаду, то лютий — час пошуку і купівлі потрібного насіння, касет, контейнерів та ґрунтосумішей. Не тягніть з цим, не чекайте, коли всі кинуться купувати!

Знезараження ґрунтосумішей

Можливо, ви самі робите ґрунтосуміші? Тоді пам’ятайте, що найбільші вороги розсади — це грибкові захворювання, комахи-шкідники і бур’яни. А всього цього є в надлишку в компонентах ґрунтосумішей власного виготовлення, адже берете ви їх у природі.

Отже, потрібно все ретельно знезаразити. Або за допомогою високої температури (пропарити, прожарити), або пролити пестицидами, а краще – і те, й інше. Після таких обробок варто дати суміші кілька тижнів відпочити і прийти в себе. Можна трохи прискорити процес відновлення і пролити розчином препаратів типу «Байкал», що містять корисні мікроорганізми.

Підготовка тари для розсади

Якщо і контейнери для розсади ви заготовлюєте самостійно (одноразові стакани, п/е пляшки, тетрапак і т.п.), їх варто ретельно вимити перед посівом насіння і бажано захистити від сонячного світла, обгорнувши газетою або щільно поставивши в загальний піддон.

У темряві і коріння розвивається краще, і менше утворюється всякої непотрібної і навіть шкідливої рослинності на стінках, скажімо, одноразових прозорих стаканчиків. Пам’ятайте, що розсада дуже ніжна і вразлива.

► Загалом, ви зрозуміли, що пора прокидатися і виходити з зимової сплячки — роботи багато і вона не чекатиме…

Олесь БОЙКОВСЬКИЙ