Інформація, яка «руйнувала» СРСР

  24.09.2019 18:42   -
Суспільство

65 років тому в ефір вийшла перша передача Української редакції Радіо Свобода (на той час Радіо Визволення). «Виробництво пропаганди», «підтримка націоналізму», «участь
у руйнуванні СРСР», «просування імперіалістичних інтересів США» -у цьому всьому і не тільки звинувачували Радіо Свобода. Кремль називав тоді кореспондентів радіо «агентами ЦРУ», а сьогодні – «іноземними агентами».

Мюнхенський офіс Радіо Свобода, з якого велося мовлення на Країну Рад, був вельми потужною медійною структурою — з великою бібліотекою та аналітичним відділом. Журналісти активно співпрацювали з науковцями Інституту з вивчення історії та культури СРСР, який досліджував, швидше за все, ментальність радянського суспільства.

Бібліотека для журналістів Радіо Свобода була чимось на кшталт Інтернету сьогодні. Вона налічувала понад 150 тисяч книжок, з яких близько 5 тисяч — українською мовою. У ній можна було знайти й енциклопедичні дані та офіційну статистику про радянські республіки, наукові й газетні статті. Ці матеріали були справжньою інформаційною «бомбою» щодо СРСР.

Одних лише радянських газет з усіх куточків країни бібліотека отримувала близько 800. І саме на їх шпальтах спеціалісти аналітичного відділу вишукували невідповідність з енциклопедичними даними та офіційною пропагандою Москви.

Особливо цінною в цьому контексті була регіональна преса, на сторінках якої з’являлися статті та інформації про локальні проблеми регіонів і країни в цілому. Місцеві газети повідомляли про дефіцит певних продуктів чи аварії на виробництвах. Вони могли пожурити конкретних «ворогів народу». (Центральні радянські ЗМІ про серйозні проблеми, як правило, мовчали). Диктори Радіо Свобода переповідали такі історії, і слухачі замислювались над економічними проблемами країни.

Ось і виходить — руйнівною для СРСР була саме інформація з радянських же газет, яку ретельно аналізували на Радіо Свобода та поширювали, підкріплюючи коментарями економістів і правозахисників.

Після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році в радянській пресі аналітики Радіо Свобода відшукали статті про експерименти на енергоблоках, які там проводили до катастрофи. Співробітники бібліотеки, в свою чергу, зібрали чимало корисної інформації для слухачів з регіонів, які постраждали від викиду радіації. Саме Радіо Свобода про Чорнобильську аварію і про способи захисту від радіації повідомило набагато раніше, ніж офіційні радянські ЗМІ. А замовчування ж Кремлем катастрофи неабияк підірвало довіру вірнопідданих до влади.

До речi
Бюджет Радіо Свобода, яке фінансується Конгресом США, у 2018 році склав 123,3 мільйона доларів. У штаті організації -676 співробітників. Штаб-квартира радіостанції знаходиться у чешській столиці – місті Прага.

Як заходи протидії «ворожим голосам» на всій території Союзу (особливо в густо -населених районах і навколо промислових центрів) була розгорнута мережа глушіння потужним радіоелектронним обладнанням. (До речі, радянська мережа радіоглу-шіння була найпотужнішою у світі). Ще одним способом обмеження доступу радянських громадян до інформації «ззовні» було мізерне виробництво радіоприймачів з діапазонами хвиль коротше 25 метрів. Тому населення особливо цінувало імпортні приймачі з КХ діапазонами, а також умільців, які могли перелаштувати звичайні радіоприймачі на високочастотний діапазон.

З крахом соціалістичної системи і розпадом СРСР та встановленням свободи слова у Східній Європі потреба в широкомасштабній пропагандистській діяльності зійшла нанівець. Національні редакції, що працювали на країни Східної Європи і союзні республіки СРСР, переважно були закриті. У порівнянні з часами Союзу, і аудиторія слухачів Радіо Свобода зменшилася в рази — телевізори та Інтер-нет майже витіснили радіоприймачі з інформаційного простору.

Сьогодні в Радіо Свобода працює дев’ять національних відділів: азербайджанський, білоруський, вірменський, грузинський, північно-кавказький, російський,
татарський, туркестанський та український.

Українська щоденна програма подає політичні новини, хроніку українського життя, огляди преси, коментарі про актуальні події в країні та за кордоном, бесіди з історії України, літературні огляди, релігійні передачі. Журналісти Радіо Свобода активно співпрацюють з провідними телеканалами України.

А ось у Російській Федерації Радіо Свобода разом із міжнародним телеканалом CNN внесли до списку потенційно небажаних ЗМІ, як ті медіа, що «отримують гроші з-за кордону» і «втручаються в російську внутрішню політику».

о. ясній

Поділитись:

Попередня стаття:

Наступна стаття: