Час, стояти!

перевод часов Украина, зимовий час Україна

Вчора, 29-го жовтня о 4 годині ранку ми повернулися у наш природний – зимовий – час. Спробуємо розібратися, чи шкодить це людям

Автор: Данило Непочатов

Є думка, що першим запропонував перейти на літній час Бенджамін Франклін. Але це не так. Він лише пожартував: парижани заощадили б на свічках, якби вставали не ввечері, а вранці. Проте ідея прижилася в Німеччині, де навесні 1916-го її вперше здійснили.

А потім процес, як то кажуть, пішов у більшості європейських — і не тільки — країн. Відтоді проведено багато досліджень, які свідчать, що плюси і мінуси є в обох варіантах.

Витрата електроенергії

Жарт Франкліна пізніше підтверджували не раз. Вважається, що завдяки переходу на годину вперед ефект економії діє чотири тижні, допомагаючи зберегти мільйони і мільярди кіловат-годин електроенергії.

Однак дослідження вчених спростовують ці дані. Вони дійшли висновку, що з моменту переходу споживання енергії навпаки – зростає. Через додаткову світлову годину в літній час, яка збільшує використання кондиціонерів.

Втома і зменшення продуктивності

Деякі впевнені, що перехід шкодить здоров’ю і продуктивності людини. Через позбавлення години сну люди роблять більше помилок на роботі, що приносить збитки роботодавцям.

Проблема зі сном може даватися взнаки й після декількох днів адаптації. Зайва година світлового дня блокує у людини гормон сну мелатонін, що викликає безсоння.

Ризик серйозно захворіти

Дослідження підтверджують збільшення скарг на проблеми з серцем у весняний період. Це пов’язано зі зміною ритму сну. Також говорять про різке зменшення проблем зі здоров’ям восени, коли відбувається перехід на зимовий час.

У перші дні після переходу на літній час реєструється на 10% більше випадків інфаркту міокарда. Вчені доходять висновку, що порушення сну під час адаптації провокує зниження імунітету.